Zaujímavosti / Umenie / 05. máj 2014

17 najkrajších schodísk na svete

Ste leniví na chodenie po schodoch, preto si vždy, keď je to možné, zvolíte radšej pohodlný výťah? Týmto schodom by ste však neodolali a cesta k vášmu cieľu by síce bola o trošku namáhavejšia, o to krajšia a nevšednejšia.

Street art sa postupne začína prijímať medzi ľuďmi ako legitímna a zároveň krásna forma umenia, ktorá dokáže z našich ulíc vyčariť neuveriteľné miesta. Umelci však stále experimentujú a hľadajú miesta, kde by sa mohli vyblázniť a zároveň prejaviť svoj talent. Vymýšľajú nové formy, ako pokryť verejné plochy, vdýchnuť obyčajným uliciam nevšednú atmosféru a premieňať ich na vďaka krásnemu umeniu. Stretávame sa s najrôznejšími sochami, plagátmi a nálepkami, maľbami na stenách či dopravných prostriedkoch, inštaláciami či grafitmi. Napadlo by vám však, že takto kreatívne sa dajú využiť aj obyčajné schody?

Väčšinu týchto kúskov oceníte len z určitého uhla pohľadu. Pri pohľade zhora sa vám môže zdať, že ide len o nejaké farebné machule a až pri pohľade zospodu objavíte skutočnú umelcovu víziu. Nemusí ísť vždy o konkrétny obraz, niekedy ide len o farebnú dekoráciu, ktorá dodá miestu šmrnc a krásnu atmosféru.

Nemálo z týchto projektov sa zrodilo z úsilia miestnych komunít, čo dokazuje postupné celosvetové prijímanie tohto druhu umenia. Dúhové schody v Turecku boli namaľované miestnymi úradmi a slúžili ako vzor aj pre iné komunity, zatiaľ čo mozaikové schody v San Franciscu zas boli vytvorené viac ako 300 miestnymi ľudí pod drobnohľadom skupinky umelcov. Vedeli by ste si takého „oživenie“ predstaviť aj vo vašom meste?

1. Mozaikové schody na 16th Avenue, San Francisco
2. Valparaíso, Chile
3. Múzeum umenia, Philadelphia
4. Valparaíso, Chile
5. Seoul, Južná Kórea
6. Wuppertal, Nemecko
7. Sicília, Taliansko
8. Rio de Janeiro, Brazília
9. Beirut, Libanon
10. Schody do hudobného divadla, Seoul, Južná Kórea
11. Schody mieru, Sýria
12. Rio de Janeiro, Brazília
13. Angers, Francúzsko
14. Istanbul, Turecko
15. Morlaix, Francúzsko
16. Teherán, Irán
17. Beirut, Libanon

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader