Zaujímavosti / 11. apríl 2016

Cestujte do minulosti vo vlastnom byte

Swingová horúčka sa v poslednom čase rozširuje do čoraz viacerých krajín západnej a strednej Európy. Stále väčší počet ľudí sa vracia ku klasickej elegancii v móde, účesoch, líčení ale aj interiérovom dizajne.

Objavte krásu rokov dávno minulých a preneste sa späť v čase vo vašom domove. Zoznámte sa s 3 populárnymi štýlmi, ktoré oslavujú svoj veľký comebackrustikálny, vintage a retro.

 

1. Rustikálny štýl

Vône ako v kuchyni starej mamy, návrat k prírodným materiálom, atmosféra idylického vidieckeho obydlia – to všetko charakterizuje štýl známy ako rustikálny. Vojsť do rustikálnej kuchyne je ako spomaliť a konečne si vydýchnuť, je to návrat ku koreňom vlastnej existencie. V kuchyniach sa kladie dôraz na kvalitné drevo, mosadzné rúčkynábytok v matných, zemitých farbách. Tento štýl je typický ozdobnosťou, akousi robustnosťou a dôrazom na kvalitu. Skvelý efekt docielite jedným zreštaurovaným kusom starého zariadenia – mlynček či príborník po starej mame, alebo pokojne iba jeho imitáciou. V obývačke je dominantou rustikálna sedačka, ktorá láka na odpočinok po náročnom dni. Pozor – v rustikálnom štýle platí, že nič netreba prekombinovať. Kopírovanie vidieckych štýlov z rôznych končín sveta dopadne módnou pohromou. Takisto nemusíte mať z dreva všetko – zaujímavá bude skôr jeho kombinácia s mosadzou či prírodným kameňom.

 

2. Vintage

Pre romantické duše nie je nič lepšie ako vintage interiér. Charakteristické sú preňho opäť prírodné materiály – drevo, kov, ale aj porcelán či sklo. Čím sa výrazne líši od rustikálneho štýlu je jeho dôraz na patinu. Hrdza či praskliny sú vo vintage interiéri povýšené na dekoračnú úroveň. Farby prevládajú pastelové v kombinácii s malým množstvom jasných farieb – zvyčajne na doplnkoch ako vankúše, kvetiny či dekorácie. Ako vniesť trochu vintage do vášho obydlia? Inšpirujte sa napríklad servítkovou technikou zvanou decoupage a vyrobte si štýlové doplnky. Prineste do interiéru čerstvé kvety – ruže, konvalinky, fialky ale i lúčne kvety. Vdýchnite svojmu domovu trocha zasnenej romantiky.

 

3. Retro

Veselý, výrazný štýl 60., 70. a 80. rokov má názov retro. Je charakteristický odvážnymi farbamivzormi, nábytkom v jednoduchých geometrických tvaroch a umelými materiálmi. Ak chcete svoj byt premeniť na retro raj, určite nezabudnite na akékoľvek komiksové dekorácie, gramofónové platne a imitácie starých reklamných plagátov. Kvetináče či vankúše vo výrazných farbách spolu s uletenými čalúnenými sedačkami vyčaria z vašej obývačky hravý priestor s ozvenou čias Twiggy a kvetinových detí.

Preneste sa do minulosti pomocou originálneho nábytku a doplnkov. Inšpirujte sa na mt-nabytok.sk a vyberte si nové zariadenie, vďaka ktorému bude váš domov nezabudnuteľný a originálny.