Zaujímavosti / 26. január 2015

Už dnes v noci preletí okolo Zeme obrovský asteroid, môžete ho pozorovať

Asteroid je veľký ako hora, našťastie však preletí v dostatočnej diaľke.

Asteroid 2004 BL86, zoznámte sa. Toto vesmírne teleso s dĺžkou od 400 do 900 metrov preletí okolo Zeme dnes v noci. Vedci upozorňujú, že sa nemusíme báť. Preletí totiž v trikrát väčšej diaľke od Zeme, ako je vzdialený Mesiac, teda 1,2 miliónov kilometrov od Zeme. 

Prečo mu vedci venujú pozornosť? Nuž preto, lebo je to príliš veľké teleso, ktoré okolo našej planéty poletí. Nabližšie sa asteroid v podobnej veľkosti očakáva až v roku 2027.

Ak by sa 2004 BL86 zrazil  so Zemou spôsobi by obrovskú katastrofu. Žiadne vyhynutie populácie by zrejme nehrozilo avšak na Zemi by vyryl kráter s priemerom asi 10 kilometrov. Následky by pocítila celá planéta v podobe búrok, zvýšeného skleníkového efektu, kyslých dažďov. Ak by spadol do oceána, vyvolal by ničivé tsunami aj tisícky kilometrov od miesta jeho pádu.

Európania budú môcť asteroid veľkosti hory pozorovať okolo 4.00 hod. Bohužiaľ, voľným okom bude neviditeľný. Pokochať jeho žiarou sa môže každý, kto má doma aj ten najmenší teleskop. Ak žiadne podobné vybavenie doma nemáte, jeho cestu môžete sledovať na tejto stránke: http://live.slooh.com/.

DL/iflscience.com/foto: live.slooh.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader