Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 16. jún 2014

Začnite šetriť. Za 150 miliónov dolárov môžete stráviť vašu dovolenku na mesiaci.

Ak ste už unavení z nudných dovoleniek na pláži, horách či v kúpeľoch, už o tri roky môžete zažiť výlet, na ktorý nikdy nezabudnete. Plavky či opaľovacie krémy vám tu však budú zbytočné. Space Adventure totiž od roku 2017 bude poskytovať cestu okolo mesiaca.

Spoločnosť dúfa, že už v roku 2017 by mohla poskytnúť prvým turistom výlet okolo mesiaca. Odhaduje sa, že za jedno miesto by ste mohli zaplatiť asi 150 miliónov dolárov. Dve vstupenky na vesmírnu loď si už dokonca našli svojich majiteľov. Avšak, ešte nie je rozhodnuté, či títo zákazníci pocestujú spoločne, alebo sa jeden z nich pôjde prvý. Hoci je relatívne málo tých, ktorí by si niekedy v živote mohli takýto výlet dovoliť, cesta okolo mesiaca by určite stála za každý cent. Koniec koncov, zatiaľ len 18 ľudí videlo mesiac zblízka na osobnej ceste do vesmíru a od roku 1972 a misie Apollo 17 sa tam nikto nedostal. 

Po vypustení rakety z Ruska si turisti a kozmonaut spravia zastávku na Medzinárodnej vesmírnej stanici pred tým, ako začnú cestu okolo mesiaca. Rakety by mali byť upravené tak, aby cestujúcim poskytli čo najväčšie pohodlie. Od kedy sa cesta na mesiac stane komerčnou dovolenkou a nie vedeckou misiou je logické, že ubikácie sa snažia spraviť tak komfortnými, ako je to len možné. 

Samotný výlet bude trvať asi 17 dní a CEO Space Adventures Eric Anderson dúfa, že sa im podarí dostať kozmickú loď do okruhu 100 kilometrov od povrchu Mesiaca. Pred tým, ako sa však uskutoční akákoľvek cesta na mesiac s ľudskou posádkou, je potrebné vykonať množstvo pilotných testov, aby bola cesta čo najbezpečnejšia a loď pripravená na neobyčajný výlet. No a my môžeme len dúfať, že sa lety stanú tak komerčnými, že ceny klesnú až na hodnotu prijateľnú pre bežného smrteľníka. To sa pravdepodobne ešte načakáme, no nebolo by potom skvelé vidieť na sociálnych sieťach aj iné dovolenkové fotky ako nohy v piesku?

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader