Ekonomika / 20. júl 2021

Analytik predpovedá Slovensku klesanie nezamestnanosti, situáciu môže skomplikovať tretia vlna koronavírusu

        
        
        
          
        
        
        20.7.2021 (Webnoviny.sk) - V nasledujúcich mesiacoch by mala miera nezamestnanosti na Slovensku mierne klesať. Očakáva to analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj miery nezamestnanosti je podľa neho prichádzajúca tretia vlna, ktorá môže opäť zamávať odvetviami služieb a priniesť na trh práce nových nezamestnaných.

„Ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako veľmi na Slovensko udrie, akým spôsobom budú prijímané ďalšie opatrenia a akú mieru zaočkovanosti dosiahneme pred jej úplným vypuknutím," uviedol analytik.

Rolu zohráva aj problém s čipmi

Na základe predošlých skúseností však predpokladá nárast miery nezamestnanosti už len v desatinách percentuálneho bodu s postupným klesaním po jej odznení. Svoju rolu podľa neho zohráva aj problém s čipmi, ktorý môže priniesť prepúšťanie v priemysle, ak by bol tento nedostatok trvalejší. To však podľa dostupných informácii neočakáva. „V priemere by podľa našich odhadov mala evidovaná miera nezamestnanosti v tomto roku dosiahnuť 7,8 percenta," dodal analytik Slovenskej sporiteľne.

Bez práce je vyše 220-tisíc osôb

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni medzimesačne klesla o 0,16 percentuálneho bodu na 7,76 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Úrady práce evidovali koncom júna 212 635 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju tohto roka ide o pokles o 4 527 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie za jún tohto roka predstavovala 8,37 percenta. Oproti máju tohto roka klesla o 0,10 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali v júni celkovo 229 394 ľudí bez práce, čo je o 2 835 osôb menej ako v máji tohto roka.

Trh práce sa zotavuje

Pracovné uplatnenie si podľa ústredia práce počas minulého mesiaca našlo takmer 15-tisíc nezamestnaných, čo bolo o 1 622 nezamestnaných viac ako v máji. „V porovnaní s júnom 2019, keď Slovensko nepociťovalo dopady pandémie, je to dokonca nárast o 2 003 osôb," upozornilo ústredie práce. Úrady práce z evidencie v júni vyradili 19 962 uchádzačov o zamestnanie. Pribúdajú aj voľné pracovné miesta. Úrady práce ich počas minulého mesiaca ponúkali viac ako 73-tisíc. „Je to jasný signál, že trh práce sa zotavuje už tretí mesiac po sebe," tvrdí ústredie práce.

Zdroj: Webnoviny.sk - Analytik predpovedá Slovensku klesanie nezamestnanosti, situáciu môže skomplikovať tretia vlna koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.