Svet / 06. jún 2019

Archeológovia objavili pri vlakovej stanici prehistorickú kamennú dosku s rytinami koní

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) - Na juhozápade Francúzska objavili archeológovia kamennú dosku starú zhruba 12-tisíc rokov, na ktorej sú vyryté kone a iné zvieratá.

Mimoriadny objav sa odborníkom podaril počas vykopávok na "starovekom loveckom mieste" pri vlakovej stanici v meste Angouleme severne od Bordeaux. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rytiny má na oboch stranách

Paleolitická pieskovcová doska je podľa francúzskeho Národného archeologického výskumného ústavu (Inrap) približne 25 centimetrov dlhá, 18 centimetrov široká a tri centimetre hrubá. Rytiny geometrických a figurálnych motívov sú na oboch jej stranách. Podľa ústavu je najviditeľnejšia rytina bezhlavého koňa, ktorá pokrýva najmenej polovicu jednej strany dosky. "Nohy a kopytá sú veľmi realistické," uvádza Inrap na svojej webstránke. Na doske sú okrem veľkého koňa vidieť aj menšie zvieratá, ktoré by mohli byť ďalší kôň a jeleň.

Objavili aj primitívne kozuby

Okrem dosky v Angouleme objavili aj primitívne kozuby či kostenné ostatky zvierat. V oblasti tiež našli aj hroty šípov a pazúriky, čo naznačuje, že miesto bolo pred tisíckami rokov dejiskom lovov a hostín. Archeológovia ukážu objavy z Angouleme verejnosti počas výstavy, ktorá sa tam uskutoční od 14. do 16. júna.

Zdroj: Webnoviny.sk - Archeológovia objavili pri vlakovej stanici prehistorickú kamennú dosku s rytinami koní © SITA Všetky práva vyhradené.