Svet / 31. január 2019

Bezpečnostná rada OSN vyzvala lídrov Cypru, aby začali znovu rokovať o zjednotení ostrova

        
        
        
          
        
        
        NEW YORK 31. januára (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada OSN v stredu jednomyseľne prijala rezolúciu, v ktorej vyzýva gréckych a tureckých cyperských lídrov, aby sa dohodli na podmienkach začatia rokovaní s cieľom dosiahnuť opätovné zjednotenie ostrova "v dohľadnom časovom horizonte".

V rezolúcii členovia najmocnejšieho orgánu OSN vyjadrili ľútosť nad nedostatkom pokroku v tomto smere a apelovali na obe strany, aby "sa chopili významnej príležitosti", ktorú ponúkajú konzultácie za účasti osobitnej vyslankyne OSN pre Cyprus Jane Hollovej Luteovej. Posledné rokovania o znovuzjednotení ostrova, ktoré sa konali v júli 2017 vo Švajčiarsku, sa skončili neúspechom.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, hoci v skutočnosti je už desiatky rokov rozdelený na dve časti. Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Väčšina medzinárodného spoločenstva však uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova. Cieľom obnovenia mierových rozhovorov je dosiahnuť opätovné zjednotenie ostrova. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Bezpečnostná rada OSN vyzvala lídrov Cypru, aby začali znovu rokovať o zjednotení ostrova © SITA Všetky práva vyhradené.