Správy / 28. júl 2018

Bratislavskí ochranári opäť pasú ovce aj na rakúskych hrádzach pri Dunaji

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) - Bratislavskí ochranári opäť pasú ovce aj na rakúskych hrádzach pri Dunaji. Pilotný projekt cezhraničnej pastvy odštartovalo ešte minulý rok Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s rakúskym národným parkom Donau Auen.


Ako uvádza BROZ na sociálnej sieti, hrádze v oblasti Schönau pri Dunaji spása tento rok stádo 50 oviec. Pastva je súčasťou projektu Danubeparks Connected, ktorý je zameraný na ochranu a obnovu trávnatých biotopov popri Dunaji. Jeho súčasťou je aj udržiavanie hrádzí, ktoré sa inak musia niekoľkokrát do roka kosiť.

V Rakúsku pozdĺž Dunaja pastva takmer úplne zanikla. Na Slovensku bol vývoj pastvy podobný, no BROZ začalo spásať chránené územia v Podunajsku už takmer pred desiatimi rokmi. V súčasnosti ochranári pasú takmer na 300 hektároch chránených území na Slovensku. Minulý rok spásalo stádo 13 slovenských oviec vegetáciu blízko rakúskej obce Stopfenreuth, neďaleko hraníc. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislavskí ochranári opäť pasú ovce aj na rakúskych hrádzach pri Dunaji © SITA Všetky práva vyhradené.