Slovensko / 09. júl 2020

Časť poslancov Za ľudí nepodporí novely zákona o interrupciách od OĽaNO

        
        
        
          
        
        
        9.7.2020 (Webnoviny.sk) - Časť poslaneckého klubu strany Za ľudí nepodporí v súčasnom paragrafovom znení žiadnu novelu zákona o interrupciách, ktoré sú predložené na rokovaní deviatej schôdze Národnej rady SR (NR SR).

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v budove NR SR to povedali poslanci strany Za ľudí Tomáš Lehotský, Vladimíra Marcinková a Andrea Letanovská. Marcinková zároveň odmietla tendencie politikov, ktorí podľa jej slov stavajú na téme interrupcií svoju politickú kampaň.

Majú problém ohľadne dvoch vecí

Lehotský ďalej doplnil, že s novelou zákona, ktorú na rokovanie pléna predložilo koaličné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), majú problém ohľadne dvoch vecí. „Prvou je, že návrh sa snaží interrupcie ženám sťažovať a druhou, že sa primárne nazerá na ženy, ktoré sa rozhodujú o pristúpení k umelému prerušeniu tehotenstva, ako na nezodpovedné a ľahkovážne, čo nepovažujeme za fér," ozrejmil. Marcinková na tlačovke doplnila, že interrupcie sú najsmutnejším riešením pre skupinu žien, ktoré sú chudobné či týrané. „Musíme preto začať riešením chudoby, ak chceme ženám naozaj pomôcť. Podporovať opatrenia sociálnej a rodinnej politiky, sprístupniť antikoncepciu hradenú z verejného sociálneho poistenia, zabezpečiť dostatočný počet miest v jasliach či zaistiť dostupné bývanie pre ženy," vymenovala koaličná poslankyňa.

Štyri návrhy zákonov o umelom prerušení tehotenstva

Členovia zákonodarného zboru rokujú počas deviatej schôdze parlamentu v prvom čítaní o štyroch návrhoch zákonov o umelom prerušení tehotenstva. Podľa poslankyne Anny Záborskej (OĽaNO) majú zmeny v interrupčnej legislatíve pomôcť ženám lepšie sa rozhodovať o umelom prerušení tehotenstva vďaka zavedeniu nových podporných sociálnych a finančných opatrení. Poslanci chcú okrem iného presadiť, aby žena mala po novom dlhšiu dobu na premyslenie si umelého potratu zo 48 na 96 hodín. Chcú tiež, aby bol lepší zber informácií o dôvodoch potratov. Poslanci navrhujú zakázať komerčnú reklamu na umelé potraty. Okrem iniciatívy poslancov hnutia OĽaNO sú v programe schôdze ďalšie tri návrhy týkajúce sa interrupčnej legislatívy z dielne nezaradených poslancov a strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

Zdroj: Webnoviny.sk - Časť poslancov Za ľudí nepodporí novely zákona o interrupciách od OĽaNO © SITA Všetky práva vyhradené.