Slovensko / 10. marec 2018

Chorobnosť v Nitrianskom kraji výrazne klesla, objavil sa však prípad ochorenia SARI

        
        
        
          
        
        
        NITRA 10. marca (WebNoviny.sk) - Chrípka je v Nitrianskom kraji zrejme definitívne na ústupe, chorobnosť výrazne klesla. Je možné, že tomu napomohli jarné prázdniny, ktoré sú tento týždeň v Nitrianskom kraji.

„V desiatom kalendárnom týždni sme zaznamenali pokles chorobnosti na akútne respiračné ochorenia o 27,6 percenta oproti predchádzajúcemu týždňu,“ informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre. Lekári hlásili 9 838 akútnych respiračných ochorení, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia diagnostikovali v 21,8 percentách prípadov. Predstavuje to pokles chrípky o 32,3 percenta.


Najviac chorých bolo vo vekovej skupine detí do päť rokov. Svoje brány tento týždeň zatvorili štyri materské školy, z toho tri v okrese Levice a jedna v okrese Nitra. Základné a stredné školy boli zatvorené pre prázdniny. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 232 osôb, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín.

Tento týždeň sa vyskytol aj jeden prípad SARI, a to v okrese Nitra u 67-ročného neočkovaného muža napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu, s potvrdeným vírusom chrípky typu B. SARI je akútny respiračný syndróm. Prejavuje sa ako chrípka, no u niektorých pacientov môže mať ťažký priebeh s komplikáciami, čo sa môže končiť niekedy až smrťou. Ochorenie je infekčné, prenáša sa vzduchom. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Chorobnosť v Nitrianskom kraji výrazne klesla, objavil sa však prípad ochorenia SARI © SITA Všetky práva vyhradené.