Ekonomika / 02. máj 2020

Deezer zakročí proti vulgarizmom, vyvíja umelú inteligenciu na rozoznávanie textov piesní

        
        
        
          
        
        
        2.5.2020 (Webnoviny.sk) - Streamovacia služba Deezer vyvíja technológiu, ktorá by dokázala automaticky rozoznať nevhodný obsah piesní. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého spoločnosť oznámila, že sa týmto problémom začala zaoberať, pretože nahrávacie spoločnosti veľmi často nepriznávajú vulgárne texty piesní, ktoré poskytujú na streamovanie.

Piesne bez označenia

V skutočnosti, "podstatne veľká časť" knižnice streamovacej služby neobsahuje označenie, či pieseň má alebo nemá nevhodný text či tému, priznala firma, ktorá sa v reakcii na túto skutočnosť rozhodla preskúmať možnosť automatického označovania takéhoto obsahu. I keď zatiaľ technológia nedokáže "úplne automaticky" označovať piesne s nevhodným obsahom, mohla by pomôcť ľuďom pri identifikácii vulgárneho materiálu. Problém vulgarizmov v piesňach sa pritom v uplynulých rokoch zväčšil, keď sa čoraz viac začali objavovať aj v mainstreamových popových piesňach od hviezd ako Ariana Grande či Beyoncé.

Nespoľahlivé filtrovanie

Službám ako Deezer môže navyše denne pribudnúť až 40-tisíc nových piesní, v dôsledku čoho je nemožné, aby ľudia preverili text každej z nich. BBC pritom upozorňuje, že i keď služby ako Deezer, Apple a Amazon Music ponúkajú rodičom možnosť "vypnúť" vulgárne piesne, výsledky tohto filtrovania obsahu nie sú spoľahlivé. Deezer zverejní kompletné výsledky svojho výskumu počas budúcotýždňovej medzinárodnej online konferencie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Deezer zakročí proti vulgarizmom, vyvíja umelú inteligenciu na rozoznávanie textov piesní © SITA Všetky práva vyhradené.