Ekonomika / 11. jún 2018

Fico predstavil návrh v kompenzácii ŤZP, sadzba za hodinu osobnej asistencie by sa mohla zvýšiť

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Parlamentný výbor pre sociálne veci odobril viaceré zmeny v pripravovanom zákone o peňažnom príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). Národná rada SR bude o úprave diskutovať na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní.

Ako uviedol na tlačovej konferencii poslanec Robert Fico (Smer-SD), sadzba za hodinu osobnej asistencie sa zvýši o jedno euro z pôvodného návrhu 2,82 eura na 3,82 eura. "Sme všetci presvedčení, že takéto navýšenie sadzby za hodinu osobnej asistencie trochu zatraktívni toto náročné povolanie," povedal.

Vyšší príspevok na opatrovanie

Zvýšiť by sa mala aj hranica ochrany príjmu fyzickej osoby s ŤZP pri príspevku na opatrovanie zo súčasného 1,7-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu na dvojnásobok. Porastie aj príspevok na opatrovanie v prípade, keď rodič v produktívnom veku opatruje svoje ŤZP dieťa, zo súčasných 49,8 eura mesačne na 100 eur.   "Rušíme krátenie peňažného príspevku na opatrovanie, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne," priblížil Fico. Úplne sa zruší limit príjmu pri peňažnom príspevku na osobnú asistenciu. V súčasnosti sa príspevok na osobnú asistenciu alikvotne kráti, ak príjem ŤZP - posudzovanej ako jednotlivca - presiahol štvornásobok životného minima. "Hovoríme o balíku okolo 40 miliónov eur na budúci rok pre osoby, ktoré sú zdravotne ťažko postihnuté. Je to nárast, ktorý je evidentný. Som veľmi rád, že keď sa slovenskej ekonomike darí a máme možnosť prijímať rôzne významné sociálne opatrenia, ktoré majú zvyšovať životnú úroveň, že sme schopní prijímať aj rozhodnutia vo vzťahu k ľuďom, ktorí to nepochybne potrebujú," povedal Fico.

Zapojili aj mimovládne organizácie

Ako priblížila predsedníčka výboru Alena Bašistová (nezaradená), do medzirezortného pripomienkového konania k novele zákona sa zapojilo 11 mimovládnych organizácií (MVO), zastupujúcich ŤZP, pričom celkovo bolo na vláde akceptovaných a do novely zákona zapracovaných 27 pripomienok. "Takto sa návrh dostal do prvého čítania. Aj po prijatí časti pripomienok mimovládnych organizácií, zástupcovia týchto inštitúcií naďalej volali po dialógu s cieľom nájsť vyhovujúce riešenie pre obe strany. Začiatkom mája som iniciovala okrúhly stôl a spolu s MVO a komisárkou pre ŤZP Zuzanou Stavrovskou sme hovorili o kľúčových a zásadných bodoch, ktoré ešte bolo nutné do novely zapracovať tak, aby ich bolo možné realizovať v praxi už od 1. júla,“ objasnila Bašistová.

Zdroj: Webnoviny.sk - Fico predstavil návrh v kompenzácii ŤZP, sadzba za hodinu osobnej asistencie by sa mohla zvýšiť © SITA Všetky práva vyhradené.