Ekonomika / 22. november 2017

Hackeri ukradli firme Uber údaje o 57 miliónoch jej zákazníkov a vodičov

        
        
        
          
        
        
        SAN FRANCISCO 22. novembra (WebNoviny.sk) - Americká spoločnosť Uber, ktorá podniká v oblasti prepravy osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie, po roku priznala útok hackerov, ktorí získali osobné údaje viac ako 57 mil. jej zákazníkov a vodičov.

Nie sú dôkazy o zneužití údajov

Doteraz nie sú nijaké dôkazy o zneužití údajov, uviedol v utorok na blogu generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi, ktorý sa nedávno ujal funkcie. Jedným z dôvodov, že údaje neboli zneužité, je však to, že Uber podľa svojho priznania hackerom zaplatil 100 tis. USD, aby ukradnuté informácie zničili. Khosrowshahi na svojom blogu kritizoval, ako sa Uber s ukradnutím údajov vyrovnal. "Hoci nemôžem zmazať minulosť, môžem sa zaviazať v mene všetkých zamestnancov Uberu, že sa z našich chýb poučíme," napísal Khosrowshahi.

Uber dal úplatok

Tento sľub však podľa Sama Curryho z firmy Cybereason zaoberajúcej sa počítačovou bezpečnosťou by nemal ospravedlniť predošlý systém fungovania Uberu. "Naozaj strašnou vecou je to, že Uber dal úplatok, v podstate výkupné, aby ukradnutie údajov upratal," povedal Curry. V roku 2016 spoločnosť Uber dosiahla dohodu s generálnym prokurátorom štátu New York, ktorý od nej žiadal, aby podnikla kroky na sprísnenie ochrany informácií o vodičoch uložených v jej aplikácii. V rámci tejto dohody Uber zaplatil pokutu 20 tis. USD pre to, že až po piatich mesiacoch oznámil iný hackerský útok, ktorý zistil v septembri 2014. (1 EUR = 1,1718 USD)

Zdroj: Webnoviny.sk - Hackeri ukradli firme Uber údaje o 57 miliónoch jej zákazníkov a vodičov © SITA Všetky práva vyhradené.