Šport / 15. november 2018

Hlavné ocenenie Vojenského športového centra Dukla za rok 2018 pre Anastasiu Kuzminovú

        
        
        
          
        
        
        BANSKÁ BYSTRICA 15. novembra (WebNoviny.sk) - Vojenské športové centrum Dukla vyhlásilo vo štvrtok v Banskej Bystrici najlepších športovcov rezortu obrany za rok 2018. Športovci VŠC Dukla Banská Bystrica získali až do dnešného dňa 29 medailí z vrcholných svetových a európskych podujatí. Najväčšie úspechy športovcov a trénerov, rovnako ako aj zásluhy ďalších významných osobností, ocenili v štrnástich kategóriách.

Kopúňová dostala osobitnú cenu

Najvyššie ocenenie v kategórii Olympijské športy si odniesla biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá na tohtoročných zimných olympijských hrách v Pjongčangu vybojovala tri medaily - jednu zlatú a dve strieborné. Druhý skončil vodný slalomár, singlkanoista Alexander Slafkovský, celkový víťaz Svetového pohára a člen zlatej slovenskej lode zo súťaže tímov v C1 na MS 2018 v Riu de Janeiro. Tretie miesto obsadil chodec Matej Tóth, vicemajster Európy z Berlína. Poradie na ďalších miestach bolo nasledovné: 4. Dorota Balcárová /karate/, 5. Petra Vlhová /zjazdové lyžovanie/, 6. Paulína Fialková /biatlon/, 7. Miroslava Kopúňová /karate/, 8. Monika Škáchová /vodný slalom/, 9. Karol Samko /vzpieranie/, 10. Peter Gelle /rýchlostná kanoistika/. Keďže bronzová medaila karatistky Kopúňovej z nedávnych majstrovstiev sveta pre krátkosť času nebola zohľadnená v tomto rebríčku, úspešná športovkyňa dostala osobitnú cenu za výkon na MS.

Trénerom roka Kuzmin

Ceny najlepším armádnym športovcom odovzdával riaditeľ VŠC Dukla pplk. Roman Benčík spolu s riaditeľom AŠK Dukla Praha Jaroslavom Priščákom. Prvé tri priečky oceňoval spolu s riaditeľom VŠC Dukla minister obrany SR Peter Gajdoš. Ocenili aj Trénera roka, ktorým sa podľa očakávaní stal biatlonový expert Daniel Kuzmin. Súčasťou slávnostného večera bolo aj zaradenie ďalších osobností do Siene slávy Dukla, ktorým uznanie odovzdal Roman Benčík. Do Siene slávy boli uvedení Vendelín Kvetan (tréner cyklistiky) a Peter Benedik (tréner futbalu).

Splnili vytýčené ciele

"Pripomenuli sme si najväčšie úspechy roku 2018, ktorý bol pre VŠC Dukla opäť úspešný. Cieľ získať 27 medailí z vrcholných podujatí sme vďaka našim skvelým športovcom nielen, že splnili, dokonca sme ho o dve medaily prekonali. Najviac nás teší, že sme prekročili úlohu v získaní dvoch olympijských medailí. Zásluhou našej Nastenky boli tri. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na našich úspechoch, za ich prácu a obetu. Obzvlášť sa chcem poďakovať Ministerstvu obrany, na čele s pánom ministrom Gajdošom, za ich podporu a priazeň bez ktorej by bolo plnenie našich úloh zložitejšie,“ vyjadril sa riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Roman Benčík. V kategórii Najúspešnejší juniori sa o tretiu priečku podelili vodný slalomár Jakub Grigar a karatista Tomáš Kósa. Druhé miesto patrí vodnej slalomárke Monike Škáchovej a najúspešnejšou juniorkou za rok 2018 sa stala Lucia Valová, ktorá získala zlato a striebro na MEJ 2018 a bronz z MSJ 2018 v rýchlostnej kanoistike. Juniorským trénerom roka sa teda stal tréner Lucie Valovej, Marián Ostrčil.

Ocenení aj v neolympijských športoch

Ocenení boli aj najlepší športovci v kategórii Neolympijské športy a disciplíny. Na treťom mieste sa umiestnil vzpierač Matej Kováč, na druhé miesto sa postavil vodný motorista Marián Jung a prvé miesto získala Paulína Fialková za skvelé výkony na majstrovstvách sveta v letnom biatlone, kde získala zlatú aj striebornú medailu. Novou kategóriu tohoto ročníka bol Objav roka. Tento titul získal rýchlostný kanoista Milan Fraňa, člen zlatej K4 z MEJ a z MSJ 2018, ako aj striebornej K4 zo seniorských majstrovstiev Európy. Druhý blok oceňovania sa začal odovzdávaním Pamätných medailí ministra obrany SR k 25. výročiu vzniku OSSR. Získali ich Matej Tóth, Matej Spišiak, Peter Gelle, Radovan Šimočko, Martina Hrašnová, Igor Kováč a Pavol Kobela. V ďalšej kategórii bol ocenený plavec Tomáš Klobučník za Vojenský športový výkon roka, ktorým bolo druhé a tretie miesto na majstrovstvách sveta CISM. Najlepším Kolektívnym výkonom roka sa prezentovala piata najlepšia ženská biatlonová štafeta na ZOH 2018 v Pjongčangu, ktorej členkami boli Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková.

Dostali pamätné plakety

V treťom bloku oceňovania dostali Pamätné plakety Jubilanti v roku 2018, medzi ktorými bol aj bývalý veliteľ VŠC Dukla, brigádny generál vo výslužbe Ivan Čierny, či majster Európy v chôdzi na 20 km z roku 1990 Pavol Blažek. Medzi jubilantov patrili aj Katarína Čechvalová, Pavol Tolany a Jiří Doležel. Ďalšou kategóriou bolo ocenenie v kategórii Mimoriadny prínos pre VŠC Dukla Banská Bystrica, ktoré si odniesli redaktor RTVS Milan Stanko a historik Dukly a žurnalista Jozef Mazár, ktorí sa veľkou mierou pričiňujú o prezentáciu Dukly, jej športovcov a športových výsledkov. Veľký prínos pre VŠC Dukla mali aj športovci, ktorí sa tento rok rozlúčili s profesionálnou kariérou športovca. Pri tejto príležitosti im riaditeľ VŠC Dukla pplk. Roman Benčík odovzdal Ďakovnú plaketu. Odniesli si ju lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, biatlonistka Jana Gereková-Daubnerová a vodní slalomári Tomáš Kučera s Jánom Bátikom. "Rok 2018 je aj rokom výročia zisku zlatých olympijských medailí spred 10 a 30 rokov, čo sme si pripomenuli odovzdaním plakiet chodcovi Jozefovi Pribilincovi, ktorý vybojoval zlatú olympijskú medailu v roku 1988 v Soule a vodným slalomárom Michalovi Martikánovi a Elene Kaliskej, ktorí v roku 2008 v Pekingu získali svoje druhé zlaté olympijské medaily," píše sa v tlačovej správe VŠC Dukla Banská Bystrica.

Zdroj: Webnoviny.sk - Hlavné ocenenie Vojenského športového centra Dukla za rok 2018 pre Anastasiu Kuzminovú © SITA Všetky práva vyhradené.