Zdravie / 07. marec 2018

Hygienici varujú pred škodlivou kozmetikou, zistili prítomnosť nielen ťažkých kovov

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré mu nahlásili v rámci systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a v Estónsku.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, prvým z nahlásených výrokov je paleta očných tieňov Eyeshadow palette značky The Bronze Palette. Vo výrobku bola totiž podľa ÚVZ zistená prítomnosť ťažkých kovov.

Druhým zo škodlivých výrobkov je podľa ÚVZ ceruzka a rúž na pery Lipstick & Liner od výrobcu Matte Liquid. Výrobok je balený v kartónovej škatuľke bielej a ružovej farby s obrázkom pier. Tento produkt podľa hygienikov rovnako obsahuje ťažké kovy.


ÚVZ tiež upozorňuje na ochranný krém na tvár SPF 30 Haute Protection značky Lovea vyrábaný v Laboratoires Biocos vo Francúzsku. V tomto produkte totiž objavili prítomnosť látky methylisothiazolinone, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," dodáva ÚVZ.

  
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Hygienici varujú pred škodlivou kozmetikou, zistili prítomnosť nielen ťažkých kovov © SITA Všetky práva vyhradené.