Správy / 09. júl 2018

Jún bol asi o 2 °C teplejší než je dlhodobý normál, meteorológovia uviedli dôvod

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 9. júla (WebNoviny.sk) – Tohtoročný jún, z meteorologického hľadiska prvý letný mesiac, bol teplejší než je dlhodobý normál.

V závere júna k nám prenikol chladný vzduch

Ako na sociálnej sieti uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), priemerná teplota v júni dosiahla v nížinách Slovenska 20 až 21,6 °C, v kotlinách a dolinách väčšinou 15 až 19°C a na Chopku 7,1 °C. Znamená to, že teploty boli o 1,4 až 2,4 °C vyššie než dlhodobý normál za obdobie 1981 až 2010. Hlavným dôvodom bol fakt, že počas prvých 20 dní júna sa nad Slovenskom nachádzal takmer bez prestávky veľmi teplý vzduch. „V záverečnej dekáde sa situácia zmenila a vďaka výškovej tlakovej níži sme u nás mali pár dní pomerne chladné počasie. V úplnom závere mesiaca k nám prenikol od severu až severovýchodu chladný vzduch arktického pôvodu,“ konštatoval SHMÚ.

Najviac zrážok na juhozápade Slovenska

Najvýdatnejšie zrážky v júni 2018 boli prevažne pri prehánkach a búrkach, ktoré sa vyskytovali lokálne a nepostupovali ponad väčšiu časť územia. Preto sú v celkovom úhrne zrážok za celý mesiac veľké rozdiely. Na juhozápade územia a v Prešovskom kraji spadlo zväčša 100 až 150 mm zrážok. Najmä v Banskobystrickom kraji spadlo výrazne menej zrážok, napríklad v Dudinciach (okr. Krupina) len 57 mm. V Kuchyni (okr. Malacky) spadlo až 189 mm zrážok, čo znamená 252 percent normálu. Naopak, Dolný Hričov (okr. Žilina) mal len 69 mm zrážok, čo predstavuje 76 percent dlhodobého normálu pre jún. „Celkovo možno konštatovať, že najviac zrážok spadlo na juhozápade Slovenska a najmenej v Banskobystrickom kraji,“ uzavrel SHMÚ.

Zdroj: Webnoviny.sk - Jún bol asi o 2 °C teplejší než je dlhodobý normál, meteorológovia uviedli dôvod © SITA Všetky práva vyhradené.