Zdravie / 15. marec 2018

Kontrolóri sťahujú z trhu liek Bondulc, ktorý sa používa na zníženie vysokého tlaku v oku

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z úrovne distribučných spoločností a lekární lieky Bondulc 40 mikrogramov/ml, int opo 1x2,5 ml a Bondulc 40 mikrogramov/ml, int opo 3x2,5 ml.

Konkrétne ide podľa zverejnených informácií o čísla šarží 1TR280817A a 1TR170416A. "Dôvodom stiahnutia predmetných šarží lieku z trhu je možný výskyt chybného balenia (netesniace liekovky). Tento nedostatok v kvalite môže spôsobiť zníženie objemu v liekovke a nečitateľnosť údajov na vnútornom obale lieku," objasnil štátny ústav.


Liek Bondulc sa používa na zníženie vysokého tlaku v oku u dospelých, dospievajúcich a detí vo veku od 2 mesiacov. Tento tlak môže viesť k ochoreniu, ktoré sa nazýva glaukóm. Podľa štátneho ústavu dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je, na trhu sú k dispozícii iné lieky s tou istou účinnou látkou.

"Podľa informácie držiteľa registrácie neboli doposiaľ hlásené nežiaduce reakcie súvisiace s týmto nedostatkom v kvalite. Rovnako ani ŠÚKL nedostal žiadne hlásenia na nežiaduci účinok súvisiaci s týmto nedostatkom. Návrh na stiahnutie šarží má preventívny charakter. Pacienti liek nemusia vrátiť do lekárne," uzavrel ŠÚKL. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Kontrolóri sťahujú z trhu liek Bondulc, ktorý sa používa na zníženie vysokého tlaku v oku © SITA Všetky práva vyhradené.