Ekonomika / 02. november 2017

Križovatka Sielnica na R1 je dokončená, pribudli ďalšie pruhy a protihluková stena

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) - Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) odovzdala do užívania motoristom upravenú križovatku Sielnica. Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, jej dobudovaním sa zvýšila bezpečnosť na úseku rýchlostnej cesty R1 Kováčová - Banská Bystrica, západ.

Mimoúrovňová križovatka R1 a cesty tretej triedy III/06614 zabezpečuje prístup do obce Sielnica (okres Zvolen), pripojenie kúpeľov a letiska Sliač a priľahlej spádovej oblasti na rýchlostnú cestu. Zhotoviteľom stavby za zmluvnú cenu približne 2,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (2,64 mil. eur vrátane DPH) bola spoločnosť Eurovia SK, a. s., Košice.

Menej hluku pre obyvateľov

Úprava križovatky Sielnica pozostávala z dobudovania pripájacích a odbočovacích prídavných pruhov obojstranne v celkovej dĺžke 1 954 metrov (dva úseky pripájacích a dva úseky odbočovacích pruhov). "Vybudovaním pripájacieho pruhu sme rozšírili existujúci mostný objekt na R1 a doplnením odbočovacích vetiev sme vybudovali aj potrebné zárubné múry pod mostom nad rýchlostnou cestou," priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová. "Taktiež sme vybudovali aj protihlukovú stenu s výškou štyri metre a dĺžkou 785,1 metra, ktorá odbremení obyvateľov žijúcich v tejto oblasti od hluku z premávky na rýchlostnej komunikácii," uviedla.

Výstavbu predĺžili o niekoľko týždňov

Rozšírenie existujúceho mostného objektu na rýchlostnej ceste nad pôvodným korytom Sielnického potoka si vyžiadalo predĺženie lehoty výstavby o niekoľko týždňov. "Výsledkom je však spevnenie mostného telesa výmenou štyroch nevyhovujúcich mostných nosníkov za nové a vybudovaním novej betónovej dosky, čím sa výrazne zvýšila bezpečnosť objektu aj križovatky ako celku," dodala Michalová.

Zdroj: Webnoviny.sk - Križovatka Sielnica na R1 je dokončená, pribudli ďalšie pruhy a protihluková stena © SITA Všetky práva vyhradené.