Svet / 05. marec 2021

Litva odmietla vydať opozičnú političku Svetlanu Cichanovskú do Bieloruska

        
        
        
          
        
        
        5.3.2021 (Webnoviny.sk) - Litva v piatok odmietla žiadosť Bieloruska o vydanie opozičnej političky Svetlany Cichanovskej. Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyhlásil, že ľudia hľadajúci útočisko v jeho krajine „sa môžu cítiť bezpečne a nikto nebude vydaný ... pre svoj boj za demokraciu, slobodu prejavu alebo slobodu vyznania".

Masové protesty po voľbách

Cichanovská sa podľa oficiálnych bieloruských výsledkov neúspešne uchádzala o post prezidentky krajiny vo voľbách 9. augusta minulého roka. Bieloruské úrady uviedli, že Alexander Lukašenko získal 80 percent hlasov a Cichanovská 10 percent. Bieloruská opozícia vyhlásila, že voľby boli zmanipulované. V krajine niekoľko mesiacov trvali bezprecedentné masové protesty za odstúpenie Lukašenka.

Obvinená z organizovania násilností

Cichanovská hneď po voľbách na nátlak bieloruských úradov odišla do susednej Litvy. V utorok však Bielorusko požiadalo o jej vydanie na základe obvinení, že organizovala násilné protesty. Tím Cichanovskej tieto obvinenia odmieta a vo vyhlásení uviedol, že vždy podporovala iba pokojné demonštrácie.

Zdroj: Webnoviny.sk - Litva odmietla vydať opozičnú političku Svetlanu Cichanovskú do Bieloruska © SITA Všetky práva vyhradené.