Ekonomika / 05. marec 2021

Miera nezamestnanosti medziročne stúpla, najviac sa prepúšťalo v ubytovacom sektore

        
        
        
          
        
        
        5.3.2021 (Webnoviny.sk) - Nezamestnanosť na Slovensku v minulom roku vzrástla o 0,9 percentuálneho bodu na 6,7 percenta. V poslednom štvrťroku vlaňajška bolo na Slovensku o 35-tisíc ľudí bez práce viac ako pred rokom.

Počet osôb bez práce počas vlaňajška medziročne vzrástol o 15 percent, keď počet nezamestnaných dosiahol 181,4 tisíca osôb. Zvýšila sa najmä krátkodobá nezamestnanosť, najviac pribudli nezamestnaní do jedného mesiaca. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.

Za celý rok 2020 sa najvýraznejšie zvýšil počet nezamestnaných, ktorí naposledy pracovali v priemysle a v ubytovacích a stravovacích službách. Počet nezamestnaných najdynamickejšie vzrástol v Bratislavskom kraji o 40,7 percenta a v Trenčianskom kraji o 35,6 percenta.

Banskobystrický región stagnoval

Súčasne najvýraznejší nárast miery nezamestnanosti nastal v Prešovskom kraji o 2 percentuálne body, kde na celoročnej úrovni bolo bez práce 12,1 percent ekonomicky aktívnych obyvateľov. Ide dlhodobo o región s najvyššou mierou nezamestnanosti v SR, upozornili štatistici. Nadpriemerný nárast miery nezamestnanosti o 1,1 bodu zaznamenal tiež Trenčiansky kraj s 3,9 percenta a Žilinský kraj s 5,5 percenta ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez práce. Nástrahám zmien na trhu práce počas roka koronakrízy najlepšie odolával Banskobystrický región, kde miera nezamestnanosti zostala približne na úrovni roka 2019, bez práce tu bolo 7,9 percenta spomedzi ekonomicky aktívnych obyvateľov. Nezamestnanosť medziročne rástla počas celého minulého roka, tempo rastu počtu ľudí bez práce sa zrýchlilo najmä v treťom štvrťroku a podobný vývoj bol aj v poslednom štvrťroku. Počet nezamestnaných podľa výberového zisťovania pracovných síl vo štvrtom štvrťroku minulého roka bol medziročne vyšší o 22,5 percenta (o 34,9 tisíca osôb), čo bolo spôsobené zmenami ešte v predchádzajúcich mesiacoch.

Výrazný nárast mal Prešovský kraj

Celkovo bolo vo štvrtom kvartáli vlaňajška bez práce 189,8 tisíca ľudí. Miera nezamestnanosti SR v posledných troch mesiacoch minulého roka dosiahla 7 percent, medziročne bola vyššia o 1,4 bodu. V porovnaní s tretím kvartálom minulého roka po sezónnom očistení zostala nezamestnanosť nezmenená na úrovni 190,2 tisíca osôb. Nezamestnanosť sa v poslednom štvrťroku minulého roka zvýšila vo všetkých krajoch, najviac vo východnej časti krajiny. V Košickom kraji počet osôb bez práce vzrástol o 9,7 tisíca na 36,7 tisíca osôb a v Prešovskom kraji o 7,4 tisíca na 50,4 tisíca osôb. Obidva kraje mali najvyššiu úroveň regionálnej miery nezamestnanosti a zaznamenali zároveň aj jej najvyšší nárast. V Košickom kraji sa miera nezamestnanosti zvýšila o 2,5 percentuálneho bodu na 9,7 percenta a v Prešovskom kraji o 2 body na 12,6 percenta.

Zdroj: Webnoviny.sk - Miera nezamestnanosti medziročne stúpla, najviac sa prepúšťalo v ubytovacom sektore © SITA Všetky práva vyhradené.