Slovensko / 28. január 2022

Na horách hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo, v troch lokalitách ale poobede začne platiť 3. stupeň

        
        
        
          
        
        
        28.1.2022 (Webnoviny.sk) - Na horách v piatok doobeda trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Poobede vplyvom sneženia a silného vetra sa zmení na zvýšený 3. lavínový stupeň, a to v Malej Fatre, Vysokých a Západných Tatrách.

Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Problematické sú najmä tienisté svahy

Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh, ktorý je rozmiestnený veľmi nepravidelne. Väčšina snehu je previata na južné a juhovýchodné svahy, kde sa nachádzajú snehové vankúše a dosky rôznej tvrdosti. Problematické sú skôr tienisté svahy na severnej strane pohorí, najmä na hornej hranici lesa. Priľnavosť novej vrstvy snehu na starom podklade je slabá - medzi vrstvami sa vplyvom nízkych teplôt vytvoril hranatozrnný sneh. Na strmých svahoch, často v miestach prudkej zmeny terénu, je možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení. Vplyvom mierneho oteplenia a slnečného žiarenia sa hlavne na južných svahoch vytvorila tenká firnová krusta, ktorá sa vplyvom sneženia a vetra nestihne previazať s novým snehom a budú sa aj tu tvoriť vrstvy mäkkého hranatozrnného snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je vplyvom sneženia a silného vetra stúpajúca.

Silný vietor situáciu výrazne zhorší

Rozmiestnenie snehu je veľmi nepravidelné. Posledné periódy sneženia boli sprevádzané víchricou, preto sa v teréne striedajú miesta s novým naviatym snehom a tvrdými až ľadovými platňami starého snehu. Južné a juhovýchodné svahy majú snehu nepomerne viac ako vetrom vydraté S, SZ svahy. Veľké množstvo snehu je taktiež v dolinách, v pásme lesa. Vo vyšších, vetrom exponovaných polohách je povrch snehovej pokrývky tvorený starým zľadovateným snehom. Na severných stranách pohorí, v miestach, kde je nový sneh, sa medzi vrstvami nachádza nestabilná vrstva hranatozrnného snehu. Snehová pokrývka sa vplyvom priaznivých teplôt začala stabilizovať, počas dňa však bude fúkať silný severozápadný vietor so snežením, čo lavínovú situáciu výrazne zhorší.

Zdroj: Webnoviny.sk - Na horách hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo, v troch lokalitách ale poobede začne platiť 3. stupeň © SITA Všetky práva vyhradené.