Slovensko / 27. február 2018

OĽaNO a SaS hovoria o prepojení talianskej mafie a vrcholných predstaviteľov strany Smer-SD

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 27. februára (WebNoviny.sk) - Predstavitelia opozičných strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sloboda a Solidarita v utorok na tlačovej konferencii obvinili vrcholných politkov strany Smer-SD z prepojenia na taliansku mafiu, pôsobiacu na východnom Slovensku.

Podľa poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO) je za dvojnásobnú úkladnú vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zodpovedný predovšetkým minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a policajný prezident Tibor Gašpar.


"Jána Kuciaka po podaní trestného oznámenia posielali z jedného úradu na druhý. Žiadal pomoc a nikto z polície ani prokuratúry mu viac ako 40 dní pomôcť nedokázal, ba čo viac, minister vnútra Robert Kaliňák si robil srandu a posmešky. Práve Kaliňák a Gašpar nesú zodpovednosť za bezpečnosť ľudí v tejto krajine a tým, že nepredišli takejto brutálnej poprave, by mali sami od seba odstúpiť," uviedol Matovič.

Prepojenie mafie na vrcholovú politiku

Podľa jeho slov existujú dôkazy o prepojení talianskej mafie na vrcholovú slovenskú politiku, o ktorej novinár Ján Kuciak pripravoval materiál. "V roku 2008 sem prišli títo ľudia z Talianska a čuduj sa svete, získali dvanásť licencií na fotovoltaické elektrárne. Spoločne s nimi v tomto biznise podnikala aj Mária Trošková a Viliam Jasaň, osoby, ktoré sú veľmi blízke premiérovi Ficovi. Takže môžeme dnes pokojne povedať, že talianska mafia je súčasťou úradu vlády," doplnil Matovič. O podozreniach či prepojeniach Talianov na slovenských politikov informoval v pondelok Denník N prostredníctvom rozhovoru s investigatívnym novinárom Tomom Nicholsonom.

Jasaň je šéfom kancelárie Bezpečnostnej rady SR

Poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa domnieva, že práve prepojenia Talianov a poslancov by mohli byť motívom odstránenia Jána Kuciaka. "Aj Tom Nicholson sa mafii z Talianska dlhodobo venoval spoločne s Jánom Kuciakom. Ide o ľudí, ktorých už vyšetrovala polícia, dokonca ich monitorovala Slovenská informačná služba (SIS), preto by ma vôbec neprekvapilo, ak by bol práve toto dôvod na umlčanie novinára," skonštatovala poslankyňa. Ako pokračovala, výraznou postavou v celej problematike je Viliam Jasaň, ktorý je šéfom kancelárie Bezpečnostnej rady SR. "Pán Jasaň a pani Trošková obchodovali s týmito ľudmi, ktorých vyšetrovala polícia. Preto sa pýtame, ako môžu byť vo svojich funkciách a prečo ešte premiér Fico nekoná. Existujú dokumenty, ktoré jasne hovoria o ich spojení s podozrivými Talianmi. To je jednoducho neakceptovateľné," doplnila Ďuriš Nicholsonová. Opozícia žiada vysvetlenia na mimoriadnom výbore pre kontrolu činnosti SIS, kde budú žiadať odpovede na monitoring podozrivých osôb z Talianska. Ďalej predstavitelia opozície vyzývajú na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Opozícia plánuje protesty v Bratislave

Poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) tiež žiada, aby boli otvorené bezpečnostné previerky Viliama Jasaňa a Márie Troškovej. Opozícia tiež plánuje protesty už v stredu v Bratislave na Námestí Slovenského národného povstania a tiež pred bytovým komplexom Bonaparte. Poslanci zároveň neveria, že pod súčasným vedením polície a prokuratúry sa dokáže prípad dvojnásobnej vraždy dôkladne a spravodlivo vyšetriť. Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa zatiaľ dostupných informácií má ísť o úkladnú vraždu, Kuciaka zabili jedným výstrelom do hrude, Kušnírovú do hlavy. Obaja sú pravdepodobne mŕtvi od štvrtka, polícia na základe žiadosti matky jednej z obetí dom prehľadala v noci z nedele na pondelok. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára. Premiér Robert Fico prisľúbil milión eur každému, kto poskytne relevantnú informáciu o prípade. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Zdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO a SaS hovoria o prepojení talianskej mafie a vrcholných predstaviteľov strany Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.