Ekonomika / 30. september 2018

Podvody s cennými papiermi majú dohru, Tesla zaplatí pokutu a Musk odíde z postu šéfa predstavenstva

        
        
        
          
        
        
        SAN FRANCISCO 30. septembra (WebNoviny.sk) - Výrobca elektromobilov Tesla a jeho generálny riaditeľ Elon Musk súhlasili so zaplatením pokuty celkovo 40 mil. USD s cieľom urovnať súdny spor s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) pre obvinenie, že Musk oklamal investorov.

Dôvodom obvinenia bola Muskova správa na Twitteri zo 7. augusta. Musk v nej naznačoval, že zabezpečil financie na odkúpenie akcií Tesly pri cene 420 USD za kus a na zmenu firmy na súkromne vlastnenú spoločnosť. SEC však tvrdí, že Musk nebol blízko zabezpečenia 25 až 50 mld. USD potrebných na odkúpenie akcií.


Urovnanie obvinenia zo strany SEC umožňuje Muskovi zostať vo funkcii generálneho riaditeľa, ale aspoň na tri roky sa musí vzdať postu predsedu predstavenstva. Dohodu oznámili v sobotu, čiže len dva dni po tom, ako SEC začala konať. Musk a firma Tesla musia zaplatiť zhodne po 20 mil. USD v záujme urovnania, ktoré dosiahli bez priznania alebo popretia obvinení zo strany SEC.

(1 EUR = 1,1576 USD) 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Podvody s cennými papiermi majú dohru, Tesla zaplatí pokutu a Musk odíde z postu šéfa predstavenstva © SITA Všetky práva vyhradené.