Svet / 14. január 2018

Prvé kolo prezidentských volieb v Česku vyhral Zeman, v druhom nastane podľa analýz zásadný zlom

        
        
        
          
        
        
        PRAHA 14. januára (WebNoviny.sk) - Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike vyhrala súčasná hlava štátu Miloš Zeman, ktorého vyzývateľom bude v druhom kole bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš. V podpore oboch mužov medzi obyvateľstvom však boli veľké rozdiely, čo vyplýva z následných analýz. Zeman zvíťazil predovšetkým v malých obciach, Drahoš naopak vo veľkých mestách.

Analýzy hlasov tiež ukázali, že takýto opačný vzťah, i keď o niečo slabší než v prípade Drahoša, existuje aj medzi voliči súčasného prezidenta na jednej strane a Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka na strane druhej. Znamená to, že títo štyria kandidáti a prezident Zeman si medzi voličmi vzájomne nekonkurovali, ale „lovili“ v iných vodách.

Rozhodujúce zvyšné hlasy voličov

Zásadná pre ďalší vývoj je podoba medzi voličmi Drahoša a zmienenými neúspešnými kandidátmi, predovšetkým Fischerom, Horáčkom a Topolánkom. Preto možno predpokladať, že Jiří Drahoš v druhom kole preberie veľkú časť voličov týchto kandidátov. Naopak, podobnosť ziskov Zemana s výsledkami ostatných kandidátov v podstate neexistovala a súčasná hlava štátu tak bude zháňať ďalšie hlasy obtiažne, informuje internetová stránka Českej televízie.

Súčasný prezident vyhral prvé kolo

Sedemdesiattriročný Zeman získal podľa konečných výsledkov v prvom kole 38,56 percenta hlasov, 68-ročný Jiří Drahoš 26,6-percenta. Na tretej priečke sa umiestnil bývalý diplomat a manažér Pavel Fischer so ziskom 10,23 percenta hlasov. Nasledovali podnikateľ Michal Horáček (9,18 percenta hlasov), lekár Marek Hilšer (8,83 percenta hlasov) a expremiér Mirek Topolánek (4,3 percenta hlasov). Zvyšní traja kandidáti nezískali ani dvojpercentnú podporu. Volebná účasť v prvom kole dosiahla 61,92 percenta.

Zdroj: Webnoviny.sk - Prvé kolo prezidentských volieb v Česku vyhral Zeman, v druhom nastane podľa analýz zásadný zlom © SITA Všetky práva vyhradené.