Svet / 06. október 2017

Trump plánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom, raketovými testami porušuje jej podstatu

        
        
        
          
        
        
        WASHINGTON 6. októbra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump plánuje čoskoro odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom. Informujú o tom americké médiá. Niekoľko dní pred vypršaním termínu na vyhodnotenie dohody Trump opäť vyčítal Teheránu, že raketovými testami porušuje jej podstatu.

"Iránsky režim podporuje terorizmus a exportuje násilie a chaos na celý Blízky východ," uviedol vo štvrtok počas schôdzky s vysokými vojenskými predstaviteľmi vo Washingtone. Túto neustálu agresiu a jadrové ambície je podľa neho potrebné zastaviť.


Trump musí americkému Kongresu do 15. októbra oznámiť, či si myslí, že Irán dohodu dodržiava, alebo nie. Americký prezident ťažko vyrokovanú dohodu uzavretú v roku 2015 v minulosti opakovane spochybňoval. Dôležití členovia jeho vlády, ako napríklad minister obrany James Mattis, ju však obhajujú.

Iné štáty pred jej vypovedaním tiež varujú. V takomto prípade by Kongres opätovne rozhodoval, či voči Iránu znovu zavedie ekonomické sankcie. Výmenou za ich stiahnutie Teherán súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Trump plánuje odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom, raketovými testami porušuje jej podstatu © SITA Všetky práva vyhradené.