Ekonomika / 09. september 2022

Ukrajina môže dodávať Poľsku elektrinu, chce pomôcť so znížením jeho spotreby uhlia

        
        
        
          
        
        
        9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajina je pripravená dodať Poľsku elektrinu a pomôcť znížiť jeho spotrebu uhlia na výrobu elektriny vzhľadom na očakávanú energetickú krízu.

V piatok to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom a ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským v Kyjive rokoval o vojenskej a energetickej bezpečnosti v čase, keď sa región pokúša znížiť svoju závislosť na ruských energiách. 

Morawiecki sa poďakoval Zelenskému za jeho „pochopenie“ a pripravenosť poskytnúť potrebnú pomoc v krátkom čase.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dnes, pre embargo na ruské uhlie, dovážame uhlie z celého sveta. Ak ho nemáme spaľovať v poľských elektrárňach, mohli by sme podľa možnosti využiť nejakú energiu z Ukrajiny. Prezident mi povedal, že áno, čoskoro to bude možné,“ povedal predseda poľskej vlády na spoločnej tlačovej konferencii. Lídri diskutovali aj o spôsoboch, ako urýchlene odľahčiť premávku na hraničných priechodoch, keď kamióny čakajú na prechod z oboch strán, ale najmä na vstup do Poľska. Morawiecki tiež spomenul zisky ukrajinských síl proti ruským silám v Charkivskej oblasti a naznačil, že Európska komisia ešte Ukrajine neposkytla miliardovú finančnú pomoc, ktorú sľúbila v lete. Zelenskyj sa poďakoval obom lídrom za ich úsilie, aby EÚ uvoľnila 5 miliárd eur na dlhodobú pomoc.

Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina môže dodávať Poľsku elektrinu, chce pomôcť so znížením jeho spotreby uhlia © SITA Všetky práva vyhradené.