Kultúra / 26. december 2017

Umelca známeho ako Surový mäsiar odsúdili na osem rokov

        
        
        
          
        
        
        PEKING 26. decembra (WebNoviny.sk) - Čínskeho disidenta a aktivistu, ktorý vystupoval pod umeleckým menom Surový mäsiar, odsúdil v utorok čínsky komunistický režim na odňatie slobody v trvaní ôsmich rokov.

Stal sa známym šokujúcimi kampaňami

Surový mäsiar, vlastným menom Wu Kan, sa stal známym šokujúcimi kampaňami, ktoré bojovali ani nie tak proti celému systému a komunistickej strane, ale skôr proti jej lokálnym predstaviteľom. Súd v Tchien-ťine uznal Wua vinným z "rozvracania štátnej moci a socialistického systému, organizovania nepovolených verejných zhromaždení, spôsobovania problémov a útočenia na iné osoby na internete".

Verdikt prijal s ľadovým kľudom

Podľa agentúry AP si Wu rozhodne servítku pred ústa nekládol a v niektorých umeleckých prostriedkoch zachádzal až do krajnosti. Jednou z jeho posledných kampaní je napríklad séria fotografií, na ktorej je zobrazený jej nahnevaný tvorca s nožmi, doplnená sloganom, podľa ktorého sa chystá "zabíjať prasatá", čím sú myslení miestni "papaláši", ktorí sa podľa neho spreneverili svojmu poslaniu. Verdikt súdu prijal svojrázny umelec s ľadovým kľudom. "Som vďačný strane za takúto veľkú poctu," reagoval krátko po vynesení rozsudku. "Zostanem verný pôvodným zámerom, vyhrniem si rukávy a budem sa snažiť ešte viac," dodal, parafrázujúc slovník, ktorý vo svojich prejavoch používa čínsky prezident Si Ťin-pching.

Zdroj: Webnoviny.sk - Umelca známeho ako Surový mäsiar odsúdili na osem rokov © SITA Všetky práva vyhradené.