Kultúra / 25. november 2018

Zomrel herec a jeden z najnadanejších kúzelníkov Ricky Jay, drží svetový rekord

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) - Vo svojom dome v Los Angeles zomrel v sobotu americký herec a kúzelník Ricky Jay. Jeho úmrtie oznámil jeho manažér bez bližších podrobností.

Podľa staršieho profilu v magazíne The New Yorker bol Jay jedným z najnadanejších kúzelníkov na svete a svojimi kúskami udivoval a privádzal do rozpakov aj svojich kúzelníckych kolegov. Ako herec sa predstavil okrem iného vo filme James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997), kde si zahral teroristu Henryho Guptu, v snímke Hriešne noci z toho istého roku, a tiež vo filme Magnólia z roku 1999.

Ricky Jay,*

* vlastným menom Richard Jay Potash, sa narodil v newyorskom Brooklyne, presný dátum a dokonca ani rok jeho narodenia však nie je známy. Jay po celý život odmietal hovoriť o svojom detstve a vie sa iba toľko, že sa narodil medzi rokmi 1946 a 1948. Prvé kúzelnícke vystúpenie mal ako štvorročný, neskôr začal pravidelne vystupovať v komediálnych a nočných kluboch. Jay zvlášť vynikal v hádzaní kariet, podľa Guinessových svetových rekordov (do roku 2000 známych ako Guinessova kniha rekordov) drží svetový rekord v hode hracou kartou, ktorú sa mu podarilo "vyšmariť" do vzdialenosti 58 metrov rýchlosťou 145 kilometrov za hodinu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel herec a jeden z najnadanejších kúzelníkov Ricky Jay, drží svetový rekord © SITA Všetky práva vyhradené.