Svet / 20. september 2018

Zosuv pôdy na Filipínach pochoval desiatky domov, obyvatelia stihli poslať SMS s prosbou o pomoc

        
        
        
          
        
        
        MANILA 20. septembra (WebNoviny.sk) - Vo filipínskej provincii Cebu zahynuli najmenej štyria ľudia pri zosuve pôdy, ktorý pochoval desiatky domov. Pôda sa zosunula na mesto Naga vo štvrtok na svitaní, uviedol policajný náčelník Roderick Gonzales pre agentúru The Associated Press (AP) s tým, že zavalila okolo 30 domov. Medzi mŕtvymi sú podľa neho aj staršia žena a dieťa.

Zachránili len niekoľko osôb

Záchranári hľadajú v troskách a bahne preživších. Niektorým z tamojších obyvateľov sa totiž po zosuve podarilo ešte odoslať SMS správy s prosbami o pomoc. Zatiaľ sa podarilo zachrániť sedem zranených osôb. Podľa starostky Kristine Vanessy Chiong je nezvestných 64 ľudí. Záchranári postupujú v oblasti v malých skupinách, pretože terén je ešte stále nestabilný. Z oblasti z bezpečnostných dôvodov evakuovali vyše 300 obyvateľov, uviedla pre AP asistentka starostky Angeline Templo.

Po nešťastí prestalo pršať

Zatiaľ nie je jasné, čo zosuv spôsobilo. Niektorí z obyvateľov z neho vinia vápencové lomy, ktoré podľa nich narušili horské svahy. Jedna z tamojších obyvateliek Cristita Villarba sa pre AP vyjadrila, že keď udrel zosuv, prestal padať slabý dážď a ani v stredu nepršalo. Pôda sa zosunula v čase, keď sa viaceré filipínske provincie na severe snažia vysporiadať s úmrtiami a rozsiahlymi škodami, ktoré spôsobil tajfún Mangkhut. Živel zasiahol sever Filipín v sobotu a zanechal za sebou 88 mŕtvych a 64 nezvestných.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zosuv pôdy na Filipínach pochoval desiatky domov, obyvatelia stihli poslať SMS s prosbou o pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.