Kultúra / 05. september 2018

Zverejnili nominácie na Ceny SOZA 2017, najhranejšou skladbou môže byť aj Where Did You Go

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 5. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) oznámil nominácie na Ceny SOZA za rok 2017. Ocenenia sú pritom tradične rozdelené na štatistické a honorárne. Prvé spomínané ceny SOZA udeľuje za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní.

Víťaz môže byť len jeden

"Nejde o nominácie v pravom slova zmysle, pretože o tom, kto sa dostal medzi trojicu najlepších, rozhodla naozaj štatistika, ktorú sme za rok 2017 spracovali, je to teda čosi ako shortlist celkových výsledkov. Víťaz môže byť naozaj len jeden, ale myslím si, že je dobré zviditeľniť aj tých, ktorí sa ocitnú na symbolických stupňoch víťazov,“ vyjadril sa predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr. Cenu SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel môžu dostať Peter Dudák, Václav Patejdl alebo Ivan Tásler, v textárskej kategórii zase Boris Filan, Vladimír Krausz či Kamil Peteraj. Za najúspešnejšieho mladého autora môžu vyhlásiť Celeste Buckingham, Emmu Drobnú alebo Martina Haricha. O Cenu SOZA za najhranejšiu skladbu sa uchdázajú Smile, Where Did You Go a Words, pričom je to po prvý raz, čo sa do trojice najlepších skladieb dostali počiny v anglickom jazyku.

Trofej vytvorila Jana Brisudová

V kategórii Cena SOZA za zvukový nosič figurujú Horkýže Slíže, Peter Lipa s Milanom Lasicom a Korben Dallas. O trofej za najvyšší podiel domáceho repertoára vo vysielaní bojujú Rádio Lumen, Rádio SiTy a Rádio 7 O honorárnych cenách rozhodla dozorná rada SOZA a mená laureátov, oznámila už skôr. Sú nimi Marika Gombitová, Kamil Peteraj, Ján Zimmer a Ivan Dubecký. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 20. septembra v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Víťazi si odnesú trofej v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika od sochárky Jany Brisudovej. Informácie agentúre SITA poskytla Andrea Čurná zo spoločnosti WooWoo.

Prehľad nominácií na Ceny SOZA za rok 2017

Štatistické ceny

Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel: Peter Dudák Václav Patejdl Ivan Tásler Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel: Boris Filan Vladimír Krausz Kamil Peteraj Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora: Celeste Buckingham Emma Drobná Martin Harich Cena SOZA za najhranejšiu skladbu: Smile – Peter Graus, Tomáš Zubák / Emma Drobná Where Did You Go – Peter Bič / Ivan Bič, Viktória Vargová Words – Peter Graus, Tomáš Zubák / Emma Drobná Cena SOZA za zvukový nosič: Horkýže Slíže – Pustite Karola Peter Lipa & Milan Lasica – Podobnosť čisto náhodná Korben Dallas – Stredovek Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní: Rádio Lumen Rádio Sity Rádio 7

Honorárne ceny:

Veľká cena SOZA: Marika Gombitová

Zápis do Zlatej knihy: Ján Zimmer Ivan Dubecký

Cena za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí: Kamil PeterajZdroj: Webnoviny.sk - Zverejnili nominácie na Ceny SOZA 2017, najhranejšou skladbou môže byť aj Where Did You Go © SITA Všetky práva vyhradené.