Zaujímavosti / Zdravie / 03. marec 2014

11 vážnych dopadov Light a Zero nápojov na naše zdravie

Pokiaľ sa snažíme schudnúť, ale zároveň máme chuť na niečo sladké, automaticky siahneme po niečom s označením light, zero, max alebo po čomkoľvek, čo sa nám snaží povedať, že je sladké, chutné a pri tom bez kalórií. Znie to priam ideálne, veď kto by si nechcel pochutnať bez výčitiek.

Naozaj si myslíte že niečo, čo je sladké, farebné, bublinkové a s nulovým obsahom kalórii je pre vaše telo tou správnou voľbou? Pokiaľ sa riadite len množstvom kalórii tak možno. Ak sa však zamyslíte nad obsahom, je to už o niečo horšie. Všetky light nápoje totiž obsahujú sladidlo aspartam, ktorý je asi 180-krát sladší ako cukor a neobsahuje žiadne kalórie. Problémom je skôr jeho zloženie - dve animokyseliny a metanol. Táto mňamka spôsobuje napríklad bolesti hlavy, únavu, búšenie srdca a mnohé ďalšie zdravotné problémy. No a čo sa týka chudnutia, tiež to nie je tak ružové, ako ste si mysleli.

Chemický cocktail - Pri užívaní s mierou sa diétna cola tvári ako zdravšia voľba, pokiaľ prehráte svoj boj s chuťou na niečo sladké a bublinkové. Síce vám ušetrí asi 215 kalórií na pollitrovej fľaške, ktoré by ste našli v klasickej verzii a uspokojí vašu chuť na sladké, treba si uvedomiť, že umelé sladidlá ako aspartám, sacharín a sukralóza sú hotovým chemický cocktailom pre vaše telo.

Mení vaše telo - umelé sladidlá majú intenzívnejšiu chuť než skutočný cukor, takže behom času tieto produkty ako diétna sóda otupujú naše zmysly na prirodzene sladké jedlá, ako je napríklad ovocie. Koniec koncov majú tieto umelé sladidlá rovnaký efekt ako cukor, ktorému sa tak snažíme vyhnúť, pretože ovplyvňujú hladinu inzulínu v krvi, naše telo sa prepne do režimu ukladania tukov a to vedie k priberaniu.

Vedie skôr k priberaniu ako chudnutiu - tieto nápoje sú síce bez kalórii, to však nemusí znamenať, že sa vám vďaka nim podarí schudnúť. Výskumníci z Texaskej univerzity totiž zistili, že ľudia, ktorí v priebehu 10 rokov pili diétnu colu mali o 70% väčší nárast v obvode pásu ako „coloví abstinenti“. Ďalší dôvod priberania môže byť aj psychologický. Keďže viete, že ste nekonzumovali prázdne tekuté kalórie, jednoduchšie si ospravedlníte namiesto toho dvojitý cheeseburger alebo ďalší kúsok pizze.

Spája sa so zvýšeným rizikom vzniku diabetu 2. typu - pitie aspoň jednej coly denne sa spája s 36% zvýšením rizika diabetu. Okrem vysokého krvného tlaku, zvýšenej hladiny glukózy v krvi, zvýšeného cholesterolu alebo väčšieho obvodu pásu môže viesť aj k srdcovým ochoreniam, mŕtvici a cukrovke.

Žiadna výživná hodnota - keď pijete diétnu colu, síce neprijímate žiadne kalórie, ale tak isto neprijímate ani žiadne živiny alebo čokoľvek, čo by vášmu telu nejakým spôsobom pomáhalo. Najlepší nízkokalorický nápoj je teda obyčajná voda, prípadne minerálka, ktorá je veľmi dôležitá pre väčšiu telesných procesov, preto by sme ju nemali nahrádzať diétnymi nápojmi.

Sladidlá spôsobujú bolesť hlavy - štúdia o aspartame a neoficiálne dôkazy dokazujú, že toto umelé sladidlo môže u niektorých ľudí vyvolávať silné bolesti hlavy.

Ničí váš úsmev - nadmerné pitie sladených nápojov vás môže pripraviť o krásny úsmev. Na základe výskumu, kde sa porovnával stav zubnej skloviny užívateľa kokaínu, matamfetamínu a bežného človeka pijúceho diétnu colu sa zistil rovnaký stav zubnej erózie. Vinníkom je kyselina citrónová, ktorá pri pravidelnej konzumácii ničí zubnú sklovinu.

Pitie alkoholu robí nebezpečnejším - použitím diétnej coly do nízkokalorických miešaných drinkov môže mať nebezpečný vplyv, pretože z takéhoto cocktailu sa opijete rýchlejšie ako z klasického sladeného cukrom. Môže za to náš krvný obeh, ktorý je schopný rýchlejšie absorbovať cukor než umelé sladidlo.

Spôsobuje depresie - v priebehu 10 rokov sa zistilo, že ľudia, ktorí pijú viac ako štyri plechovky limonády denne majú o 30% väčšiu pravdepodobnosť vzniku depresie než tí, ktorí sa jej vyhýbajú. Nie je to síce určite dokázané, za zamyslene to však stojí.

Trpia aj naše kosti - u žien nad 60 rokov je väčšie riziko vzniku osteoporózy než u mužov. Dokonca sa zistilo, že pitie diétnej coly tento problém ešte zhoršuje. Milovníci tohto nápoja majú totiž takmer o 4% nižšiu hustotu minerálov v kostiach oproti tým, ktorý colu nepijú.

Poškodzuje srdce - už jedna cola denne môže zvýšiť riziko výskytu mozgovej mŕtvice či srdcového infarktu. Pijani coly majú až o 43% väčšiu pravdepodobnosť, že u nich dôjde k cievnej príhode oproti tým, ktorí ju nepili vôbec.

 

O účinkoch coly bolo a ešte určite aj bude uskutočnených množstvo výskumov. Každému človeku s reálnym pohľadom na vec však určite netreba vysvetľovať, že negatívnych účinkov bude pravdepodobne viac ako tých pozitívnych. Preto si namiesto tohto chemického cocktailu doprajte radšej niečo síce s väčším obsahom kalórií, ale za to zdravším (ovocné šťavy, čaj s medom) alebo ideálne úplne bez kalórií (voda, minerálky). A keď už neodoláte, siahnite radšej po klasickej verzií a hlavne - čo najzriedkavejšie.

Monika Budayová / health.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader