Zaujímavosti / 25. január 2017

15 typov komentátorov, ktorých môžete stretnúť na internete

Aj vám sa občas pozastavuje rozum nad komentármi a diskusiami k rôznym článkom, fotkám či videám? Na základe niektorých „duchaplných“ komentárov, by sme komentujúcich najradšej zavreli rovno na psychiatrickú liečebňu, prefackali ich alebo im aspoň doživotne upreli právo na slobodu prejavu. Na aké typy ste už mali to šťastie naraziť? A na ktoré si radšej dávať pozor?

Univerzálny expert - Všade bol a všetko videl. Jednoducho povedané, on nie všetko. Alebo si to aspoň myslí. Pochybuje o akomkoľvek obsahu, ktorý komentuje a považuje sa za svetlo pravdy v tmavom kráľovstve ľudskej hlúposti. Stačí poprieť všetko, čo by väčšina užívateľov mohla považovať za zaujímavé. Aj tak to určite zaujímavé nie je.

Ušľachtilý obranca - Tento obranca si myslí, že jeho poslaním je zabiť všetkých trollov na zemi a ochrániť každú jednu dušičku, ktorej by mohlo byť ublížené. Napríklad, ak vidí, že niekto zverejnil vtip alebo fotomontáž o Justinovi Bieberovi, bude ho brániť niečím ako: „Dosiahli ste niekedy toľko úspechov ako on?" alebo "Urobíš to lepšie?". Mohlo by sa dať že sleduje naozaj šľachetný cieľ, v podstate však len prerušuje rozhovor bez skutočného prínosu.

Cudzinec - Cudzinec vždy prispeje do konverzácie niečím, čomu chýba čo i len najmenší zmysel či význam. Vždy je mimo kontextu, doby a bohužiaľ aj myslenia. Radšej si s nimi nezačínajte hádku, lebo sa totálne stratíte v labyrinte jeho myslenia-nemyslenia.

Gramatická doktrína - Títo ľudia sa považujú za víťazov celého internetu, keď sa im niekde podarí nájsť gramatickú chybu, chýbajúce interpunkčné znamienko, alebo aspoň obyčajný preklep. Potom, čo ho nájdu, začnú spochybňovať schopnosť všetkých naokolo myslieť. Typický dogmatický komentár často vyzerá takto: „Ako môžem vôbec viesť rozhovor s niekým, kto ani nevie, ako sa píše slovo „hanba“?"

Pokrytec - Typickí pokrytci vždy predstierajú, že sa nezaujímajú o tému konverzácie, aj keď je nad slnko jasné, že to tak nie je. Rozoznáte ho tak, že všetkých naokolo bude presviedčať, že o tento odpad sa vôbec nezaujíma a je mu to úplne jedno. Hlavne, že má čas komentovať a vyjadrovať sa k niečomu, na čom mu absolútne nezáleží. Všetci sa mýlia a jedine on vám vysvetlí prečo. Lebo mu to je jedno, a rovno aj dve, hlavne, že mu na tom vôbec nezáleží.

Potláčaný nositeľ pravdy - Táto úžasná osoba sa vždy sťažuje na správcov stránok, ktorí nás všetkých klamú a zavádzajú a snažia sa zabrániť prinášaniu skutočnej pravdy. Nositelia pravdy dokážu nájsť sprisahanie v každom jednom slove alebo interpunkcii. A keď sa stane, že ich komentáre sú vymazané, sú pripravení začať vojnu s cieľom preukázať, že ich komentáre boli odstránené kvôli ich pravdivosti. Nie pre rúhanie, samozrejme.

Prominent - Kamarát všetkých kamarátov. Tento typ sa vždy túži spojiť s každým, začne teda chatovať s ktorýmkoľvek komentujúcim. Tento rozhovor väčšinou vôbec nesúvisí s témou postu. A síce vyzerajú milo, v skutočnosti sú len hladní pozornosti, ktorej s im v bežnom živote asi nedostáva.

Nostalgický mudrc - Nech je témou rozhovoru čokoľvek, mudrc bude aj tak vždy kňučať nad tým, ako bolo všetko lepšie v období jeho zlatých dní. No nemyslite si, že mudrci sú starší ľudia, ktorí len nedávno objavili čaro internetu. Aj napriek tomu, že sa neustále sťažujú, aká tupá je dnešná generácia, mudrci sú často mladší ako 20 rokov.

Ninja - Ninja je rýchly ako blesk. Zasiahnu svojim strohým komentárom a potom ujdú preč bez akéhokoľvek vysvetlenia. Ich všeobecná taktika je čakať, kým zlosť v diskusii odznie. Potom, keď sa už niekto nestará, či Nicky Minaj pasuje jej nová parochňa, alebo nie, udrie útočným slovom, ktoré zničí každého kto sa o to predsa len ešte zaujímal.

"Lev Nikolajevič Tolstoj" - Ak má daný príspevok stranu, tak komentár bude mať pre istotu strany dve. Dôvodom takejto grafománie je túžba dokázať, že sú vzdelaní a veľmi dobre informovaní. Hoci ich pasáže sú často zamotané a nemajú žiadnu logickú štruktúru, často začínajú spomienkami z detstva a končia dôvodom, prečo Marťania existujú. Tolstojovia by mohli byť na jednej strane skvelí priatelia a na druhej diabolskí nepriatelia univerzálnym odborníkom, to by však nemohli byť tak ponorení sami do seba, aby si všimli myšlienky niekoho iného.

Nadmerný citovač - Ľudia, ktorí dokážu vsunúť citáciu do každej vhodnej, ale aj nevhodnej situácie. Hlavne, aby tam bola, pretože sa pokúšajú byť niečím ako internetovým Dalai Lamom. V skutočnosti však len nemajú svoj názor na danú vec, tak si ho jednoducho požičajú od iných, o ktorých si myslia, že môžu byť odborníci na danú tému. Nehovoriac o tom, že úvodzovky sú niekedy falošné ako trojdolárová bankovka.

Kričiaci - Tohto človeka odhalíte asi najjednoduchšie, PRETOŽE VŠETKO PÍŠE VEĽKÝM PÍSMOM. Je záhadou, či sa len snažia získať si pozornosť a stoj čo stoj musia byť vypočutí, alebo len nevedia, ako vypnúť caps lock (skúste vľavo na klávesnici). Keď naňho  natrafíte, buďte opatrní. Je oveľa agresívnejší, ako by ste si mohli myslieť a veľmi radi používajú množstvo výkričníkov!!!

Zmierovateľ - Zmierovateľ sa nájde k každej intenzívnej konverzácii. Myslia si o sebe, že sú najmúdrejší na svete a nejde im o to, aby prispeli nejakým rozumným argumentom. Jediné čo chcú, je upokojiť emócie. Sú to však len povýšenecké veci. Jediné, čo naozaj chcú ukázať je, že obe strany konfliktu sú zlé a len oni im vedia pomôcť a len oni vedia správnu odpoveď. Aj keď ju nikdy neodhalia.

Stopár - považujeme ho za nebezpečného, pretože ohrozujú každého, kto sa odváži s nimi nesúhlasiť. Myslia si o sebe, že sú počítačoví géniovia a hackeri, ktorí sú schopní vás sledovať kdekoľvek sa nachádzate. Jediné, čo v skutočnosti dokážu, je nájsť si váš profil na sociálnej sieti a tam pokračovať v „trollovaní“. Nebojte sa, sú len štekajúce psy, ktoré nehryzú. 

Robot - roboti sú burinou na internete. Vždy chcú aby ste nasledovali podozrivý link a stiahli si súbor ako "NotATrojanVirusAtAll.exe." Ak nechcete, aby a vás počítač premenil len na zbytočný kus plastu plného kyber-parazitov, nebuďte hlúpi a jednoducho s nimi nestrácajte svoj drahocenný čas.

Monika Budayová / news.nster.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader