Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 15. júl 2014

25 miest, ktoré vyzerajú ako z inej planéty

Videli ste už vodopád pod vodou ? Videli ste už ružové jazero ? Odpovedali ste nie ? Tak to pre vás máme článok o týchto ako aj ďalších zaujímavých miestach.

Tých miest bude dokonca 25. Vyzerajú ako z inej planéty, no napriek tomu vám stačí nasadnúť na najbližšie lietadlo, a môžete si ich odfotiť. 

25. More Hviezd, ostrov Vaadhoo, Maledivy --- Prečo to tak je ? Pretože more je plné fytoplanktónu, ktorý je známy svojím žiarením vo vode. More Hviezd sa takto volá, pretože vyzerá ako by odrážalo oblohu plnú hviezd.
24. Tyrkysové ľadové polia, jazero Bajkal, Rusko --- Prečo to tak je ? Pretože v marci každý rok slnko mierne roztopí zamrznutú hladinu jazera. Kusy ľadu začnú vyčnievať z jazera. O tyrkysovú farbu sa už opäť postarajú slnečné lúče.
23. Jaskyne Glowworm, Waitomo, Nový Zéland --- Prečo to tak je ? Pretože celý jaskynný systém je posiaty tisíckami zvláštnych svetlušiek, veľkosťou podobných komárovi.
22. Jazero Hillier, Austrália --- Prečo to tak je ? Pretože v tomto jazere sa nenachádza jediný kúsok, v ktorom by sa nenachádzali zvláštne ružové riasy a baktérie.
21. Rieka Caňo Cristales, Kolumbia --- Prečo to tak je ? Pretože v celej rieke sa nachádza 5 druhov baktérií v 5 farbách. To znamená že aj rieka Caňo Cristales hýri až piatimi farbami na rôznych úsekoch.
20. Chodník obrov, Severné Írsko --- Prečo to tak je ? Tieto dokonalé útvary vytvarovala sopečná činnosť.
19. Vodopád pod vodou, Maurícius --- PRečo to tak je ? Pretože v hornine okolo ostrova sa nachádzajú početné veľké trhliny. Do týchto trhlín potom morské prúdy neustále nasávajú vodu.
18. Jaskynný systém Fingal, Škótsko --- Prečo to tak je ? Dôvody sú rovnaké ako u Chodníku obrov (20).
17. Naica Mine, Mexiko --- Prečo to tak je ? Obrovské kryštály boli sformované z postupne chladnúcej teplej vody.
16. Jazero Natron, Tanzánia --- Prečo je to tak ? Pretože v jazere sa nachádza mnoho organizmov, ktoré soľ v ňom doslova milujú. Z tejto spracovanej soli potom vytvoria ružové farbivo, ktoré vypustia do vody.
15. Plitvické jazerá, Chorvátsko
14. Salar De Uyuny, Bolívia --- Prečo to tak je ? Táto soľná planina je pozostatkom dna jazera. Raz za rok sa zaplaví a stane sa najväčším prírodným zrkadlom na svete. Zaujímavé je že v túto dobu používa NASA toto miesto ku kalibrácii satelitov.
13. Strážcovia Arktídy, Fínsko
12. Ľadová jaskyňa Skaftafell, Island --- Prečo to tak je ? Pretože ľad v tomto komplexe absorbuje väčšinu farieb svetelného spektra okrem modrej farby. Tá sa odráža k stropu jaskyne.
11. Vodopád Bigar, Rumunsko
10. Veľký hranolovitý horúci prameň, Wyoming, USA --- Prečo to tak je ? Pretože po okrajoch prameňa sa nachádzajú pigmentové mikroorganizmy.
9. Deadvlei, Namíbia
8. Socotra, Jemen
7. Ryžové polia Yuanyang, Čína
6. Pamukkale, Turecko --- Prečo to tak je ? Ľudia na fotografii sú v plavkách preto, lebo čo sa javí ako hora ľadu, je v skutočnosti len biely vápenec.
5. Fly Geyser, Nevada, USA
4. Aogashima, Japonsko --- Prečo to tak je ? Pretože ide vlastne o sopku vnútri sopky 
3. Rieka pod vodou, Cenote Angelita, Mexiko --- Prečo to tak je ? Pretože síran vo vode klesá ku dnu, a v kombinácii so silou prúdu tak vytvára vlastnú rieku.
2. Skrytá pláž, Mexiko (Všimli ste si že v tomto článku sa Mexiko spomína až priveľmi často ?) --- Prečo to tak je ? Pretože tento otvor bol vyvŕtaný počas druhej svetovej vojny, a pláž tu bola umelo vybudovaná neskôr.
1. Hora Roraima, Južná Amerika

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: List25.com

Zdroj multimediálnych súborov: Shutterstock.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader