Zaujímavosti / Zdravie / 19. január 2017

5 potravín, ktoré vám ukážu, že to ide aj zdravo

Zamysleli ste sa niekedy, či existuje lepšia alternatíva než čipsy, ktoré ste si práve otvorili pri filme? Alebo tá hromada cukru, ktorým ste si „vylepšili“ váš ranný alebo večerný čaj? Odpoveď je jednoduchá – zmenu máte na dosah.

Sladené limonády

Začneme zľahka a povieme si, čo už aj tak všetci vieme. Vaše telo bude veľmi vďačné, ak aspoň raz za čas vymeníte presladené nápoje za čerstvú 100%-nú ovocnú šťavu. Nemusíte si ich pripraviť doma, dajú sa zohnať aj v zdravých potravinách. Ak chcete predsa len vyskúšať svoje „smoothies schopnosti“, neklaďte fantázii žiadne medze a prihoďte do svojho mixéra naozaj čokoľvek. Teda nie úplne čokoľvek, na mysli sme mali skôr chia semiačka alebo javorový sirup či med.

foto: pixabay.com

Cukor

Sladiť jedlo nie je zlé, ide skôr o druh zvoleného cukru. Skúste zaexperimentovať a sladiť napríklad datľami. Narežte ich na drobné kúsky, pomiešajte v horúcej vode a pridajte ich do svojich obľúbených jedál a nápojov. Ďalej môžete dochucovať stéviou a ešte lepšie, samotným ovocím. Pomocníkom vo vašej kuchyni sa tak môžu stať hrušky, hrozno alebo jablká.

foto: pixabay.com

Nutella

Dostala sa aj k vám informácia, že táto božsky návyková nátierka obsahuje látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu? Vyhoďte ju raz a navždy von oknom a otvorte dvere novým potravinám. Rôzne vegánske alternatívy chutia rovnako dobre a v ich obsahu nájdete oveľa zdravšie ingrediencie. Za vyskúšanie stojí aj karobella – nátierka z karobu, zdravšieho súrodenca kakaa.

foto: wikipedia.com

Čokoláda

Dostávame sa k maškrte, ktorú si aspoň raz za čas dopraje každý. Horká čokoláda síce znižuje napätie a pôsobí proti stresu, má však aj množstvo negatívnych účinkov. Spolu s kakaom obsahujú veľa tukov a cukrov, ktoré dodajú telu naraz veľké množstvo energie. Skúsili ste už niekedy ryžovú alebo kvalitnú bio horkú čokoládu? Stavíme sa, že z 99% horkej čokolády nedokážete zjesť viac ako pár kúskov. Ideálne, nie?

foto: pexels.com

Čipsy

A nakoniec tu máme najobľúbenejšiu presmaženú pochúťku, milované i zatracované čipsy. Otvorili ste si už ale niekedy hummusové, quinoa či dokonca šošovicové zemiakové lupienky? Sú skvelé, nájsť môžete kombinácie od výmyslu sveta cez paradajku s bazalkou až po chilli s citrónom. Ak sa bojíte experimentovať, vyskúšať môžete aspoň popcorn, mandle, ovos alebo mrkvu s humusom.

foto: flickr.com

 

Text: Lenka Molnárová

Titulná foto: image4free.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader