Zdravie / 04. marec 2022

5 vecí, ktoré vám pomôžu k lepšiemu športovému výkonu počas behu

Behanie je vysoko návykový šport. Pravidelný beh totiž do života prináša oveľa viac benefitov ako len úbytok prebytočných kilogramov. Podobne ako pri iných aktivitách aj behanie v nás zobúdza športového ducha, vďaka ktorému chceme dosahovať stále lepšie výsledky. Ak sa aj vy radíte k týmto nadšencom a už nejaký čas sa snažíte zlepšiť váš priemerný čas i výkon, čítajte ďalej. Prezradíme čo všetko vám pomôže pri posúvaní vašich súčasných schopností na vyšší level.

1. Správna technika

 

Pri dosahovaní lepších výsledkov počas behu sa v prvom rade zamerajte na kadenciu. Tá sa koncentruje na optimálny počet krokov, ktoré spravíte za jednu minútu. V prípade behu by sa mala pohybovať na úrovni 180. Ide však o individuálny parameter, do ktorého výšky vstupujú mnohé ďalšie faktory. Patrí k ním napríklad hmotnosť, dĺžka končatín a iné. Aby ste sa pri zisťovaní vašej aktuálnej kadencie i jej zvyšovaní nenapočítali k smrti, zabezpečte si sporttester. Najlepšie sporttestery sa okrem kadencie zamerajú aj na dĺžku vášho kroku, počet spálených kalórii či priemernú rýchlosť. Vďaka šikovným aplikáciám navyše môžete správnu techniku okrem kadencie trénovať aj pomocou posilňovacích cvikov. Tie sú zamerané najmä na kolená ako aj centrálne držanie tela. 

 

2. Vhodná obuv

 

Bez vhodnej obuvi vám pri zlepšovaní bežeckého výkonu však nepomôže ani správna technika či prepracovaná kadencia. Preto pred samotným tréningom investujte najskôr čas a financie do topánok na behanie. Pánske a dámske bežecké topánky sa vyznačujú predovšetkým tlmiacimi prvkami a priľnavou podrážkou. Sú takisto priedušné a vaše chodidlo je v nich pevne ukotvené. Bežecké topánky vás tak podržia aj v nerovnom teréne či v mokrom prostredí, počas prekonávania vašich osobných limitov.

 

3. Doplnenie vitamínov a minerálov

 

Akákoľvek fyzická aktivita oberá náš organizmus o potrebné vitamíny, minerály a živiny. Počas behu telo stráca najmä železo. To je vhodné dopĺňať prostredníctvom doplnkov stravy podobne ako kolagén. Behaním totiž nadmerne namáhame kolená, kĺby i chrupavky. A práve kolagén im pomáha k regenerácii po perfektnom športovom výkone. Taktiež chráni kosti pred prípadnými nepríjemnosťami spojenými s ochorením kĺbov. Najlepší kolagén je pritom v hydrolyzovanej forme. V takomto zložení ho organizmus dokáže nielenže jednoduchšie stráviť, ale aj využiť presne tam, kde je to potrebné.

 

4. Bez správnej stravy sa nepohnete

 

I keď športovanie je skvelý prostriedok na redukciu telesnej hmotnosti, žiadaný výkon v ňom nedosiahnete bez správne zvolenej stravy. Špičkoví tréneri i odborníci na výživu sa zhodujú, že pred behom by sme mali vypiť aspoň dva deci čistej vody. Taktiež sa odporúča hodinu pred ním aj po ňom najesť. Sacharidy a bielkoviny by v tomto prípade mali byť v pomere 3:1 alebo 4:1. Po krátkom behu by zas tento pomer mal byť vyrovnaný. Takže je na čase, aby ste pravidelnú stravu zaradili do vašej dennej rutiny.

 

5. Vydržte a regenerujte

 

Oddych a regenerácia je po každej fyzickej aktivite rovnako dôležitá ako príprava na ňu. Preto nepodceňuje strečing a nechoďte za hranicu svoju síl. Počúvajte svoje telo, aby ste sa naučili, kedy potrebuje odpočívať. Nezneužívajte však tento moment na to, aby ste si ospravedlnili absenciu tréningu. Behajte pravidelne v rovnakých dňoch a časoch. Spolu s našimi radami sa želaný výsledok v podobe vyššieho výkonu dostaví už po pár týždňoch. 

(D/PR, foto: pexels.com)

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader