Zaujímavosti / Umenie / Cestovanie / 28. október 2016

7 gotických katedrál, ktoré musíte navštíviť

Niektoré sú opradené tajomstvami a legendami, niektoré boli svedkami významných udalostí a všetky patria k dominantám miest, v ktorých stoja. Pozrite sa s nami na katedrály, ktoré si nesmie nechať ujsť žiadny turista - ani taký, ktorý nie je veľkým fanúšikom architektúry

Presne tak. Nasledujúce riadky patria aj ľuďom, ktorí nie sú z architektonických skvostov úplne namäkko. Neunudíme vás ani poučkami o tom, aké sú rozdiely medzi gotickými a inými katedrálami. Vybrali sme pre vás týchto 7 a ak by ste sa rozhodli niektorú z nich navštíviť tak vedzte, že to ani nebudete mať ďaleko - všetky stoja v Európe.

 

1. Miláno (Katedrála Narodenia Panny Márie)

Foto: Kevin Poh/ flickr.com
 

Sídlo milánskeho arcibiskupa sa môže pochváliť šialene dlhou dobou “vyhotovenia” - základy tohto dómu boli započaté v roku 1386. Posledné detaily (a že tých detailov naozaj nebolo málo), boli dokončené v roku 1965. Oficiálne dokončenie stavby sa datuje na rok 1892, čo nie je oveľa kratšia doba... Milánska katedrála je z veľkej časti mramorová, čo vyžaduje veľmi komplikovanú údržbu. Napriek svojej veľkosti (dĺžka 157 metrov, šírka 109 metrov, výška hlavnej lode 45 metrov) nie je najväčšou gotickou stavbou v Taliansku (tou je Bazilika svätého Petra vo Vatikáne).

V katedrále nájdete najväčšie slnečné hodiny v Európe, do vnútra sa údajne zmestí až 40tisíc ľudí a na jej vrchole nájdete 135 vežičiek.

 

2. Paríž (Katedrála Notre-Dame)

Foto: Kwade/pixabay

 

Každý, kto už čo-to o hlavnom meste Francúzska zisťoval, sa minimálne obtrel o túto budovu. A ak nie, určite mu niečo hovorí “Chrám Matky Božej v Paríži”.

Ani ďalšia súčasť nášho výberu sa nevyhla dlhej “dobe výroby”. V tomto prípade išlo o rozmedzie medzi rokmi 1163 a 1345.

Ťažko povedať, ktorá zaujímavosť viažuca sa ku katedrále je tou “naj”. Začiatkom 19. storočia tu pápež korunoval Napoleona Bonaparteho za cisára. V 15. storočí tu započala rehabilitácia legendárnej Johanky z Arku.

Ako pri všetkých veľkých pamiatkach, aj katedrále v Notre-Dame potrebovala niekoľko rekonštrukcií. Tá, ktorá prebiehala v polovici 19.storočia má však zaujímavý začiatok. Podnet k nej dal totiž spisovateľ Victor Hugo, ktorý dej svojho románu Chrám Matky Božej v Paríži umiestnil práve sem. Chátrajúca budova začala verejnosť znova zaujímať a tak sa o jej záchranu postarala aj časť verejnosti formou zbierky.

 

3. Barcelona (Katedrála Sagrada Familia)


Foto: Serge Melki/ flickr.com

Najväčšia dominanta metropoly Katalánska (druhá najväčšia pre futbalových fanúšikov). Je úchvatná, obrovská a stále nedokončená. Jej stavba započala v roku 1882 a za sebou už máme niekoľko termínov dokončenia. Ten najaktuálnejší sa viaže k roku 2026, keďže vtedy si svet pripomenie 100 rokov od smrti významného umelca a architekta chrámu, Antonia Gaudího.

Zaujímavosťou sú najmä veže. Ostrých zakončení budovy je presne 18. 12 z nich symbolizuje apoštolov, ďalšie 4 evanjelistov, 1 Pannu Máriu a najväčšia, stredová, Ježiša Krista.

 

4. Salisbury, Anglicko (Salisburská Katedrála Panny Márie)

Prvá katedrála v našom výbere, ktorá nie je rímskokatolícka. Salisburská katedrála je odlišná aj tým, že jej stavba trvala len 38 rokov, čo je oproti predchádzajúcim príkladom skutočne “pár chvíľ”. Anglikánsky chrám sa môže pýšiť najvyššou kostolnou vežou v Británii - má až 123 metrov.

Jej pôvod siaha až do roku 1220. Vtedy začala jej výstavba, ktorá bola financovaná bohatým biskupom Richardom Poorom, ako aj z príspevkov verejnosti.

Okrem impozantného pohľadu zvonku, za návštevu stojí aj vnútrajšok katedrály. Pozdĺž celého interiéru sú zobrazené príbehy z kníh Genesis a Exodus.

 

5. Florencia, Taliansko (Katedrála Santa Maria del Fiore)

Foto: Alberto Lavachci

Jej stavba začala v roku 1296 podľa návrhov Arnolfa di Cambia, významného architekta, ktorý sa dokončenia svojho diela už nedožil. Po jeho smrti boli navyše práce na stavbe prerušené a znovuobnovenie už začalo podľa plánov iného architekta, Francesca Talentiho. Výrazná kupola bola dokončená osobitne. A čo je najzaujímavejšie, bez použitia lešenia! Ak aj nie ste odborníci na architektúru, tento fakt vo vás musí vyvolať údiv!

Obrovská katedrála je štvrtým najväčším chrámom sveta. Zmestí sa do nej okolo 25 tisíc návštevníkov.

 

6. Kolín nad Rýnom (Katedrála svätého Petra)

Foto: Harold R Cologne / flickr.com

Zapísaná v zozname UNESCO, aktuálne sídlo kolínskeho arcibiskupa. A opäť raz šialená dĺžka stavby - začiatok: 1248. Koniec? 1880! Kolínska katedrála si zažila krušné chvíle najmä na konci 2. svetovej vojny. Našťastie, narozdiel od blízkej stanice či mostu, bombardovanie prežila.

Katedrála svätého Petra by sa do veľkej miery mala podobať na katedrálu vo francúzskom Amiens.

Ešte sme v našom výbere nespomenuli financie - teraz sa to však zmení. Neuveriteľné číslo dostávame pri pohľade na každoročný počet návštevníkov - viac ako 6 miliónov, ako aj na náklady na údržbu - tie činia viac ako neuveriteľných 10 miliónov eur!

 

7. Amiens, Francúzsko

Foto: Dag Nilsen / wikipedia.com

Už spomínaná francúzska katedrála sa môže pochváliť najvyššou hlavnou loďou v krajine galského kohúta. Chrám sa musel už od začiatku výstavby potýkať s patáliami. Oficiálny začiatok sa datuje na rok 1220. Tento dátum mohol byť aj skorší, pôvodná stavba však vyhorela. 20 rokov nato bola výstavba prerušená z dôvodu nedostatku financií. Postupné úpravy a dostavby skončili až v 19. storočí.

Aj katedrála v Amiens prešla ťažkou skúškou. Počas 1. svetovej vojny bola vážne poškodená, následne však bola obnovená až do dnešnej podoby.

 
 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader