Zaujímavosti / 28. máj 2019

Ako byť šťastným a naučiť sa užívať si života?

Šťastie je relatívny pojem a každý z nás si pod ním môže predstavovať niečo úplne iné. Rovnako diskutabilné je aj to, či si ho môžeme privodiť vlastným pričinením. Psychológovia, myslitelia a odborníci na srdcové záležitosti ale veria, že sa to dá. A v tomto článku sa pokúsime zistiť, ako?

Čo je to šťastie? 

Možno je to jedna z otázok, na ktoré len ťažko nájdete dve identické odpovede, pretože pre každého je šťastie individuálne. 

Stanovisko filozofov:

Šťastie prináša dobré skutky a pomoc ostatným ľuďom. „(Platón)  

Pravé šťastie a blaženosť človeka spočíva len v múdrosti a poznaní pravdy.“ (B. Spinoza) 

Pre deti je šťastie viac objektívne: 

Vtedy, keď majú veľa cukríkov a na narodeniny veľa darčekov a hračiek! 

Dospelí často hľadajú odpoveď na hlavnú otázku v sebe, a v praktickej časti života: 

Šťastie je, keď chcete žiť a pracovať. Keď viete, kde si nájsť ideálneho partnera! Keď človek po práci, beží domov, keď ho čakajú a rozumejú mu členovia rodiny a blízki.

V každom prípade každý súhlasí s tým, že šťastie je čisto osobný pocit, ktorý môže vzniknúť len „vnútri“ osoby. Existuje však niekoľko univerzálnych tipov, na základe ktorých je pre ľudí si ľahšie nájsť vlastné a jedinečné šťastie.

Naučte sa zmeniť svoj pohľad na akúkoľvek situáciu a nájsť v nej pozitívny význam

A dobré je na to nezabudnúť v akomkoľvek veku. „Presvedčenie, že mladosť je najšťastnejším obdobím života, je založené na omyle. Najšťastnejší je človek, ktorého napĺňajú najzaujímavejšie myšlienky, a čím sme starší, tým sme šťastnejší.“(William Lyan Phelps)

Optimizmus je veľkou hnacou silou života, no musíte v sebe nájsť silu pozrieť sa aj na nepríjemnú situáciu z druhej strany, vyvodiť z nej niekoľko užitočných ponaučení, nájsť pozitívne chvíle aj v tých najťažších utrpeniach a potom „pustiť“ problémy z hlavy a vymeniť ich za nové udalosti s úsmevom!

Viac sa hýbte a zmeňte svoje zlé stravovacie návyky 

Táto rada sa zdá byť v tomto prípade možno niekomu trocha „od veci“, ale ak si spomeniete na lekcie z biológie, ukazuje sa, že fyzická aktivita priamo ovplyvňuje produkciu endorfínov. Výskumníci hovoria, že hodinové cvičenia zvyšujú úroveň „hormónov šťastia“ v tele o 7-10 krát. 

A správna výživa v kombinácii so športom tvorí zdravé telo plné energie a krásy, vďaka čomu budete mať dôvod sa znovu milovať a písať svojej drahej polovičke krásne básne o láske.

Hľadajte šťastie v každom okamihu života 

Čo vám bráni nájsť malý kúsok mozaiky šťastia na slnku, pozerať sa naň cez mraky, v úsmeve príjemného cudzinca prechádzajúceho okolo alebo v obľúbenej piesni, ktorá vám hrá v slúchadlách? 

Z týchto malých „útržkov“ radosti si môžeme urobiť úplný obraz veľkého a trvalého pocitu harmónie so svetom a so sebou samým. Vychutnať si každodenný pôžitok zo života je umenie, ale aj vy to môžete zvládnuť ako každý iný.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader