Zaujímavosti / Videá / 12. apríl 2014

Aký príbeh sa skrýva za fotografiou, ktorú pozná celý svet?

Viete, ktorá fotografia obletela celý svet a tým sa stala najsledovanejšou na celej planéte? Žiarivo zelená tráva, biele oblaky pripomínajúce huňaté ovečky a obloha tak modrá, ako voda v najčistejšom oceáne.

Vzhľadom k tomu, že najmenej 500 miliónov ľudí ešte stále používa operačný systém Windows XP, nie je žiadnym prekvapením, že „Bliss“, predvolená fotografia systému je považovaná za najviac prezeranú fotografiu všetkých čias. Aký príbeh sa skrýva za týmto obrázkom?

Čarovná krajinka bola v roku 1996 odfotená známym fotografom Charlesom O’Rearom v Napa Valley, California, použitím Mamiya RZ67. Práve bol na ceste za svojou priateľkou, keď uchvátený neuveriteľne zelenou farbou trávy a bielymi oblakmi na dokonale modrej Californskej oblohe zastavil svoje auto, vytiahol fotoaparát a spravil záber, ktorý o niekoľko rokov neskôr obletel celý svet. Vtedy by mu však ani len nenapadlo, že sa stane najznámejšou snímkou planéty.

O niekoľko rokov neskôr inžinieri z Microsoftu vybrali tento záber ako tapetu pozadia pre Windows XP, za ktorý mu zaplatili neznámu čiastku. O sume sa síce mlčí, ale sú reči o tom, že práve táto fotografia je po objímajúcom sa vtedajšom prezidentovi Billovi Clintonovi s Monicou Lewinsky druhou najdrahšou, akú kedy predal. Podľa slov pána O’Reara s Bliss nikdy nebolo manipulované a ani žiadnym spôsobom nebola digitálne upravovaná. Zachytáva miesto, ktoré však už v takej podobe, v akej ho zachytil on, nikdy neuvidíte. Premenilo sa totiž na vinice  a pohľad naň už nie je tak idylický, ako v roku 1996.

Keďže Microsoft už nepodporuje systém Windows XP, na počesť jedného z najdlhšie žijúcich operačných systémov bolo nakrútené toto video, v ktorom autor fotografie, pán O’Rear, rozpráva príbeh záberu, ktorý by takmer každý z nás našiel vo svojom počítači. 

Monika Budayová/petapixel.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader