Zaujímavosti / Cestovanie / 24. marec 2014

Alfred J. Sirleaf a jeho tabuľové noviny

Tabuľové noviny nie sú len pohľadom do ďalekej minulosti, ako by si väčšina z nás mohla myslieť.

Libéria je krajinou, kde rádiá a televízie predstavujú skôr luxus ako bežnú súčasť života. Väčšina ľudí si ich zo svojho nízkeho príjmu nemôže dovoliť, ale našťastie je tu jeden vynaliezavý a podnikavý novinár, ktorý našiel spôsob, ako získať pravidelné denné informácie a poskytnúť ich jeho krajanom. Stačí mu na to jednoduchá čierna tabuľa.

Inovatívne noviny Alfreda J. Sirleafa sa volajú The Daily Talk a nie sú úplne klasickými „novinami“. Správy totiž nepíše do počítača alebo na kus papiera, ale na veľkú čiernu tabuľu umiestnenú pri hlavnej ceste.

The Daily Talk začali fungovať v roku 2000 uprostred Libérijskej 14ročnej občianskej vojny v presvedčení, že informovaní občania sú kľúčom k znovuzrodeniu Libérie. Každé ráno kúpi Alfred pol tucta novín a starostlivo povyberá tie najdôležitejšie správy. Na to, aby pokryl aj medzinárodnú scénu, musí zájsť do mesta a tam navštíviť internetovú kaviareň, aby sa dostal k informáciám z BBC. Veľkú pomoc preňho predstavujú aj správy od dobrovoľných dopisovateľov.

Po tom, ako sa Alfred rozhodne, čo chce na svojej tabuli zverejniť, ide do malej chatrče nazývanej „newsroom“ a úhľadnými písmom na tabuľu napíše najdôležitejšie správy dňa, čo však niekedy môže trvať aj hodiny. The Daily Talk sú umiestnené na hlavnej dopravnej tepne Tubman Boulevard v Monrovii. Všetci ľudia prechádzajúci okolo, ktorí nemajú financií nazvyš, aby si iným spôsobom zabezpečili denný prístup k informáciám, sa pristavia pri Alfredovej tabuli, kde získajú prehľad o dianí v ich okolí ale aj vo svete.

Prvé roky „novín“ však vôbec nevyzerali ružovo. Počas bojov sa pánovi Sirleafovi podarilo jeho kritikou Taylorovho režimu a informovaním o vojnových zverstvách nahnevať vládne sily, preto bol na krátku dobu uväznený. Aj napriek tomu, že jeho tabuľa bola dvakrát zničená, jeho to nepoložilo a svojich novín sa nevzdal. The Daily Talk sú dnes jedným z najčítanejších spravodajských zdrojov v meste a denne sa pri nich zastavia tisícky ľudí, ktorí si po ceste okolo prečítajú najnovšie správy. Jeho najväčším problémom je financovanie, ktoré spočíva len v príležitostných daroch a predplatených telefónnych kartách od dobrovoľníkov.

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader