Zaujímavosti / Tech / Videá / 18. január 2017

Bambusová guľa, ktorá ničí míny a zachraňuje životy

Jednoduchá a vetrom poháňaná konštrukcia Mine Kafon by dokázala zachrániť nemálo životov, a to odpálením mín.

Smrteľne nebezpečné – ak vás rovno nezabijú, prinajlepšom vás pripravia o končatiny. Podľa informácií poskytnutých OSN je celosvetovo od 60-tych rokov minulého storočia vo viac ako 70 krajinách až 110 miliónov stále aktívnych mín. Predpokladá sa, že ročne pripravia o život 15 000 až 20 000 ľudí, z ktorých sú väčšina civilisti – ženy, deti, starší ľudia – a nie vojaci.

Výroba jednej míny a jej uloženie do poľa je pomerne lacné – stojí 3 $. Jej odstránenie je však oveľa drahšie, a to až 50-násobne viac. Niekedy to však nestojí len to, ale aj životy – OSN uvádza, že na každých 5 000 odstránených mín pripadajú jeden mŕtvy alebo dvaja zranení experti. Najviac aktívnych mínových polí sa nachádza v Afganistane, v ktorom sa podľa odhadov na 517 km2 pôdy nachádza 10 miliónov mín (prepočet z 200 štvorcových míľ).

Zariadenie navrhol afganský dizajnér Massould Hassani, ktorého rodina práve kvôli nepriaznivým podmienkam v roku 1993 emigrovala do Holandska. Mine Kafon sa skladá zo 17 kilogramového železného puzdra obklopeného mnohými bambusovými nohami, na konci ktorých je oblé plastové „chodidlo“. Vo vnútri puzdra sa nachádza GPS systém, ktoré určuje polohu v rámci mínového poľa. Celkovo Mine Kafon váži niečo cez 80 kilogramov.

Mine Kafon je poháňaný vetrom a míny odpaľuje vlastnou váhou. Nevýhodou tohto zariadenia je však to, že pri výbuchu míny môže dôjsť k jej fragmentácii, a tak sa vie vytvoriť mnoho ďalších potenciálnych mín. Treba však uznať, že ide o veľmi revolučný nápad, ktorý sa po pár vylepšeniach dokáže premeniť na skutočného záchrancu ľudských životov.

 

 

zdroj titulného obrázka: vimeo.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader