Zdravie / 25. apríl 2018

Dosť bolo nepríjemných bolestí bruška

Črevná kolika je jedným z najnaliehavejších problémov v prvých mesiacoch života dieťaťa. Črevná kolika sa týka bolesti brucha spojenej so zvýšenou tvorbou plynu v črevách tohto ešte malého stvorenia, ktoré si samé so sebou a svojimi prvými problémami nedokáže poradiť. Nakoniec je to všetko na rodičoch a v tomto prípade najmä na matke, ktorá sa stará o jeho správnu výživu. Ak to chcete jednoducho a rýchlo zmeniť k lepšiemu aj vy, čítajte ďalej.

Prečo vzniká kolika?

Je to spôsobené zhoršeným prispôsobením gastrointestinálneho traktu detí, často novorodencov novým podmienkam vývoja oproti tým, ktoré mal plod v maternici. Klasickým prejavom je niekoľkohodinový neutíchajúci plač, ktorý môže pretrvávať aj niekoľko týždňov. Ako si s takýmito detskými bolesťami bruška poradiť? Skúste zmeniť vaše stravovacie návyky.

 

Produkty a suroviny, ktoré spôsobujú koliku

Matka, ktorá v prvých mesiacoch svoju malú ratolesť ešte kojí v pohodlnej šatke na nosenie, sa môže týmto nepríjemným situáciám vyhnúť tak, že zo svoje stravy vylúči nasledovné produkty a suroviny:

  • kapustu
  • pikantné koreniny
  • kukuricu
  • kravské mlieko a niektoré mliečne výrobky
  • cibuľu
  • paradajky
  • orechy
  • výrobky obsahujúce kofeín

Všetky tieto látky môžu spôsobovať zhoršené trávenie a nepríjemné nadúvanie, ktorého sprievodným prejavom je samozrejme aj bolesť. Dospelý človek siahne po tabletkách alebo inom upokojujúcom prostriedku, dieťa sa musí spoliehať len na vás. Navyše, ak vášmu dieťatku chýbajú niektoré tráviace enzýmy a nefunguje ich tráviaci trakt správne, častá intolerancia laktózy vie narobiť rovnako tak poriadnu neplechu.

 

Kedy sa problému zbavíte?

Napriek veľkému strachu a úzkosti, by rodičia mali pochopiť, že kolika alebo intolerancia sú bežným výskytom u novorodencov a o niekoľko dní tento problém zmizne. Možno je to len o tom, aby si dieťatko na svoje trávenie a určitý typ stravovania pomaly a po čase zvyklo. Samozrejme, že vám v tomto smere môže poradiť aj lekár, ktorý vie presne, ako sa tohto problému veľmi rýchlo a jednoducho zbavíte. Nikdy však nestrácajte nádej, nie je to nič také, čo by sa nedalo vyriešiť. 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader