Tech / 19. apríl 2014

Fotografovanie jediným žmurknutím oka sa môže stať skutočnosťou

Napadlo vám niekedy, aké by bolo skvelé môcť si odfotiť presne to, na čo sa práve pozeráte bez toho, aby ste museli vytiahnuť svoj fotoaparát či smartphone? Keby naše viečko bolo malou spúšťou a jediným žmurknutím by sme spravili fotku čohokoľvek a nikto by o tom ani nemusel vedieť. Pre nás to možno znie trošku nereálne, Google si však myslí niečo iné.

V januári 2014 technologický gigant Google oznámil, že vyvíja inteligentné kontaktné šošovky, ktoré by mohli neustále sledovať hladinu glukózy krvi u diabetikov. Vytvorením inteligentného kontaktu by boli poskytované informácie a spätná väzba od nositeľa šošovky ku lekárovi. Okrem toho sa však spoločnosť zamerala aj na zrakovo postihnutých, ktorým by mohol pomôcť vytvorením kontaktných šošoviek s integrovaným fotoaparátom.

 

Kamera je na šošovke umiestnená mimo zreničky, aby nebránila videniu a vďaka zabudovaným čidlám sa snímač aktivuje obyčajným žmurknutím. Výhodou je, že kamera dokáže sledovať presný pohyb oka a dokonca aj ten najmenší posun do boku stále umožní kamere sledovať objekty naokolo. Získané údaje sú následnou synchronizáciou so smartphonom spracované tak, aby umožnili rozpoznať celý rad vlastnosti, vrátane pohybu, svetla, farby, osôb aj niektorých predmetov. Ak by teda zrakovo postihnutý bol len na krok od zídenia z obrubníka do hustej premávky, alebo by mu hrozilo nebezpečenstvo pri prechode cez cestu, smartphone upozorní nositeľa na túto prekážku či nebezpečenstvo.

Samozrejme, že šošovky nie sú určené len pre tých, ktorí potrebujú pomoc pri zrakovej navigácii. Vďaka nim si môžete jednoducho robiť fotografie "hands free" kdekoľvek a kedykoľvek. Vývojári tiež dúfajú, že sa im podarí zakomponovať do šošovky aj dostatočný zoom, čo na jednej strane znie trošku strašidelne, na druhej však ohromujúco.

V tejto fáze je to však stále teoretické. Patentová prihláška síce bola podaná už v roku 2012, kedy a či vôbec bude tento produkt raz prístupný aj na voľnom trhu je zatiaľ otázne. Tak či onak, Google spravil ďalší významný krok vo vizuálnych technológiách.

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader