Zaujímavosti / Umenie / 10. júl 2014

Grafická dizajnérka dala prednosť obyčajnému papieru pred počítačom

Yulia sa pred pár rokmi rozhodla opustiť počítač v prospech obyčajného papiera, z ktorého vytvára neuveriteľne pútavé ilustrácie. Vždy mala pre papier slabosť, no namiesto toho, aby kreslila naň, kreslí ním.

V roku 2006 sa Yulia rozhodla, že dizajnérske počítačové programy nie sú tým, čo ju napĺňa, a vzala do rúk obyčajný papier, pre ktorý mala vždy slabosť. Jej jedinečné obrazy sú mimoriadne pútavé vďaka relatívne jednoduchej technike Quilling, ktorú však posúva do úplne iných dimenzií.

Umelkyňa a ilustrátorka pochádzajúca z Moskvy je známa po celom svete vďaka svojim ručne vyrábaným elegantným a neuveriteľne podrobným papierovým ilustráciám. Momentálne žije vo Veľkej Británii, kde pokračovala v štúdiu umenia na University of Hertfordshire. Popri štúdiu grafiky začala pracovať ako grafik na voľnej nohe, no veľmi rýchlo prešla do ilustračného odvetvia. Grafický dizajn však má však značný vplyv na jej práce, pretože väčšina skladieb má silné typografické zameranie. „Typografia je moja druhá láska po papieri a som naozaj rada, že som našla spôsob, ako oba spojiť." 

Väčšina jej diel využíva starú techniku zvanú Quilling, v ktorej sa pásiky papiera používajú na vytvorenie zložitých tvarov. Ona ho však dostáva na úplne inú úroveň. „Verím, že jedným z hlavných dôvodov, prečo si tak užívam prácu s papierom, je moja láska k materiálu - papier. Aj keď som vždy mala pre papier slabosť, trvalo mi chvíľu nájsť svoj vlastný spôsob práce s ním; a potom mi trvalo trochu dlhšie kým som zistila, že technika, ktorú používam, sa nazýva Quilling - čo zahŕňa použitie prúžkov papiera, ktoré môžu byť rolované, ohýbané a nalepené na pozadí."  

Trojrozmerný objekt ponúka viacero pohľadov v závislosti na uhle vnímania a intenzity a smeru svetla. Tieto veci môžu veľmi zmeniť vizuálny zážitok a emocionálnu správu toho istého diela. Yulia tiež používa papier ako spôsob, akým ukázať emócie a plynutie času. Umelkyňa si rýchlo získala medzinárodnú povesť vďaka svojim ilustráciám a bola menovaná za ‘breakthrough star’ roku 2009 Creative review magazine. Tiež navrhla jeden z motívov Google Chrome - Yulia Brodskaya Google Theme a jej ilustrácie zdobili reklamné kampane spoločností ako Target, Sephora a Starbucks.

Monika Budayová/mymodernmet.com/artyulia.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader