Zaujímavosti / 28. marec 2022

Interiérové dvere: Kľúčový a podceňovaný faktor kvalitnej izolácie

Keď väčšina ľudí myslí na kľúčové slová izolácia a renovácia, najskôr si predstavia strechu, vonkajšie steny a okná. Na dvere pritom ani nepomyslia, čo je veľká chyba, pretože aj napriek svojej malej ploche významne prispievajú k tepelnej i zvukovej izolácii domu. Nové dvere tiež opticky vylepšia vzhľad nehnuteľnosti a postarajú sa o jej súkromie.

Ako si ale vybrať tie, ktoré týmito výhodami disponujú?

Všeobecné kritériá správneho výberu dverí

Vchodové dvere sú vizitkou domu. Nemali by však spĺňať len vizuálne požiadavky, ale byť tiež energeticky nenáročné, zvukotesné a chrániť proti vlámaniu. K príjemnému prostrediu bývania výrazne prispievajú tepelne izolované dvere. Staré dvere sú na druhej strane často vyrobené z nevhodného materiálu, najmä čo sa týka sklenených vložiek.

Navyše sa väčšinou poriadne nezatvárajú a umožňujú únik tepla. S novými dverami skladom možno ušetriť nielen náklady na vykurovanie, ale aj znížiť emisie CO2 a zvýšiť komfort bývania.

Hluk je nielen nepríjemný, ale môže vám z dlhodobého hľadiska dokonca spôsobiť ochorenie. Preto stoja za zváženie aj zvukotesné dvere. Vďaka viacvrstvovým dverným krídlam, ktoré dokonale zapadajú do rámu a dodatočným tesneniam, sa do domu nedostane žiadny hluk z ulice.

Strach nie je vždy zlým radcom. Testy ukázali, že väčšinu dverí je možné násilne otvoriť pomocou komerčne dostupných nástrojov. Bránia tomu dvere odolné proti vlámaniu so stabilným krídlom, bezpečnostným kovaním a zámkami. Bezpečnostné sklo ešte viac zvyšuje ochranu proti vlámaniu.

Výmena tesnenia znamená málo úsilia s veľkým efektom

Nielen na naše telo a pleť vplýva čas, ale aj dvere môžu vplyvom rokov starnúť. Opotrebúva sa samotný materiál, závesy a tesnenia a vznikajú tak takzvané tepelné mosty, teda oblasti, cez ktoré uniká teplo von. Nielen vonkajšie dvere, ale aj interiérové dvere by mali byť dobre izolované, aby teplo neunikalo cez predsieňové dvere do nevykurovaného schodiska.

Dobrá správou je, že nie vždy musíte meniť samotné dvere, ale iba tesnenie. Myslite pri výbere na pevnosť dverí, ich schopnosť zachovania súkromia a pohodlia. Len potom si ich zamilujete.

(D/PR), foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader