Zaujímavosti / Cestovanie / 16. jún 2014

Karta sa obrátila. Ponte City Tower sa ironicky stala domovom tých, ktorí v nej pôvodne nemali čo hľadať

Najvyššia obytná budova je jediná svojho druhu v celej Afrike. Má totiž neobvyklé duté jadro a korunovaná je najväčším reklamným nápisom na južnej pologuli.

Ponte City Tower je najvyššia obytná budova v Johannesburgu a súčasne aj jednou z najvýraznejších pamiatok mesta. 54-poschodový mrakodrap je prvý svojho druhu v Afrike, za čo vďačí neobvyklému dutému vnútornému jadru. Budova bola dokončená v roku 1975 ešte počas éry rasovej segregácie a určená bola práve pre bielych obyvateľov. Jediní čierni ľudia, ktorí v Ponte City mohli žiť boli služobníci, ktorí žili na najvyšších poschodiach s malými oknami, z ktorých aj tak nebolo možné vidieť von. 

Šesť penthousov vybavených vínnymi pivnicami, saunami či strešnými terasami boli luxusným miestom pre spokojný život. V prízemí sa nachádzali obchody, kaderníctvo, bowling a koncertné sály. Bolo to naozaj krásne a mimoriadne obľúbené miesto na život. No len na chvíľu.

Začiatkom roku 1980 investície v predmestí vysychali a budova postupne začala chátrať. Obyvatelia sa odsťahovali a do roku 1990 sa celé okolie premenilo na chudobnú štvrť. Po skončení zákonov o rasovej segregácii sa predmestie stalo domovom zúfalých utečencov, zločincov, drogových dílerov a prostitútok. Ponte City sa stal živnou pôdou pre zločin. Jeho duté jadro bolo spoločným bodom skládok a samovrážd. Po štyroch desaťročiach úpadku sa jadro naplnilo troskami a odpadom až do výšky piateho poschodia.

Od roku 2001 budova prechádza rekonštrukciou a jej veľká časť bola vybavená novou elektroinštaláciou a sanitárnymi rozvodmi. V týchto dňoch nie je budova obsadená zločineckými gangmi či prostitútkami, ale obyčajnými ľuďmi. Miestni Juhoafričania a imigranti si tu našli svoje miesto na život vďaka prijateľným cenám. Ironicky, objekt, ktorý bol kedysi vybudovaný pre bielych je teraz obývaný viac ako 3 000 černochmi. Bielych tu nájdete maximálne tucet.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader