Zaujímavosti / Kuriozity / 24. september 2016

Krvavá rieka v Rusku? Nie veľmi dobré znamenie

Mnoho vedcov už špekuluje, či sme sa nedostali do novej éry antropocénu, čo je na geologických hodinách obdobím, keď ľudská aktivita zanecháva výrazné stopy v životnom prostredí. Presviedča nás o tom veľké množstvo rôznych environmentálnych katastrof, ku ktorým, bohužiaľ, môžeme pripísať nového člena - rieka Daldykan v ruskom Norilsk sa zmenila z čistého prúdu na krvavú nočnú moru.

Tok tejto rieky tečie v blízkosti továrne Nadezhda vlastnenej Norilsk Nickel, najväčším svetovým výrobcom niklu a paládia, čo viedlo k dohadom, že továreň sa odpadu zbavovala takouto cestou. Spoločnosť to však popiera. Niektorí miestni však tvrdia, že voda sa mohla zafarbiť aj sama od seba, a to železnou rudou. Najpravdepodobnejším scenárom tejto udalosti, ktorá sa vyšetruje, je prasknuté potrubie továrne, z ktorého vytiekol odpad a rieku sfarbil na silno červenú.

Foto: youtube.com

Po internete koluje viacero zverejnených fotiek, najmä prostredníctvom siete Twitter, ktoré ukazujú sýtu farbu rieky bez akýchkoľvek úprav. Objavujú sa vyjadrenia, že aj napriek znečisteniu miestni veselo chodia na zber húb a lesných plodov, a taktiež sa už pri fotkách objavili aj apokalyptické citáty zo Svätého Písma. Červená farba rieky je pre mnohých znamením blížiacich sa nepokojov.

Mesto Norilsk sa nachádza za polárnym kruhom na severe Ruskej Federácie. Vzniklo v 20-tych rokoch minulého storočia, no za jeho vznik sa často považuje rok 1935, kedy bol Norilsk rozšírený pracovnými tábormi - gulagmi. Toto skoro dvestotisícové mesto je známe dvojmesačnou polárnou nocou a taktiež rozsiahlou industrializáciou.

Foto: twitter.com/taygainfo

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader