Cestovanie / 17. marec 2014

Lentilkový Bangkok

Do ulíc Bangkoku sa akoby vliala dúha. Na rozdiel od zvyšku sveta, kde sú taxíky väčšinou žlté alebo čierne, v Bangkoku ich nájdete snáď vo všetkých farebných variáciách. Ružové, žlté, oranžové, fialové, zelené, modré alebo dokonca aj viacfarebné. Tieto farby však nie sú náhodné, ale každá z nich má svoj význam a bez jeho poznania by ste sa ďaleko asi nedostali.

Jednofarebné taxíky sú buď privátne, firemné alebo patria do rôznych spolkov či aliancií. Tieto farby zahŕňajú svetlo zelenú a svetlo modrú, oranžovú, žltú, modrú, ružovú, purpurovú, fialovú a smotanovú. Dvojfarebné sa delia do troch skupín. Žlto-zelené sú súkromné osobné taxíky, červeno-modré sú prenajaté a žlto-oranžové sú firemné. V Bangkoku sú taxíky naozaj v hojnom počte, takže si môžete vybrať farbu, aká sa vám len zapáči. Všeobecne sa však predpokladá, že žlto-zelené sú najlepšie, pretože sú riadené priamo ich majiteľmi.

 Bangkokská lentilková doprava sa však neobmedzuje len na taxíky, ale aj na autobusy, ktorých farba značí trasu, tarifu, vlastníctvo a tiež či daný autobus má alebo nemá klimatizáciu. Červeno-smotanové sú neklimatizované a patria k najlacnejším spôsobom dopravy v meste. Bielo-modré nie sú o nič lepšie, akurát že si za ne trošku priplatíte. Byť v niektorom z týchto autobusov počas horúceho dňa a ešte k tomu v dopravnej špičke musí byť naozaj nezabudnuteľný zážitok. Krémovo-modré autobusy sú už o niečo pohodlnejšie ako predchádzajúce dva a majú dokonca aj klimatizáciu. Žlto-oranžové sú tiež klimatizované a relatívne nové. Fialové alebo červené mikrobusy patria súkromníkom a ponúkajú ľuďom alternatívnu dopravu. Sú klimatizované a majú fixnú sadzbu bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť. Autobus zastaví len v prípade, že má ešte voľné miesta na sedenie, takže máte zaručené, že v ňom neostanete stáť.

Thajská posadnutosť farbami sa však neobmedzuje len na dopravu. Na každý deň majú totiž inú farbu. Nedeľa je červená, pondelok žltý, utorok ružový, streda zelená (cez deň) a sivá (v noci), štvrtok oranžový, piatok modrý a sobota fialová. Farby sú tu považované za šťastie a oslavujú sa tiež ako narodeninové farby. Dokonca aj thajská politika je farebne orientovaná. Ešte do nedávna bolo bežné, že ľudia nosili v pondelok žlté a v piatok modré košele na počesť svojho kráľa a kráľovnej, ktorí boli narodení v pondelok a piatok. Zmenilo sa to po tom, ako sa žltá farba začala spájať s alianciou People’s Alliance for Democracy, čo je skupina proti súčasnej thajskej vláde. Ich opozícia má zas červené košele a často sa stáva, že tieto dve skupiny proti sebe protestujú na známych Bangkokských miestach. Tí, ktorí nechcú zaujať žiadne politické stanovisko zvolia ružovú. Dôvodom je, že kráľ sa na jednom z verejných vstúpení objavil práve v ružovom saku.

Ak sa teda chystáte na návštevu tejto zaujímavej krajiny, radšej si vopred naštudujte celú farebnú škálu, aby ste sa nestratili alebo nezapojili do protestu s tým, že ani nebudete vedieť s kým a proti komu bojujete. Na pomoc si zoberte aj mapu BMTA - Bangkok Mass Transit Authority.

 

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader