Zaujímavosti / Videá / 03. júl 2014

Leonardo DiCaprio hodil $7miliónov do oceánu

Filantropický Vlk z Wall Street vložil do vôd pacifického oceánu neuveriteľných 7 miliónov dolárov. Rozhodol sa totiž podporiť environmentálne aktivity na záchranu tohto miesta.

Len málokto z nás vie, že slávny Jack z Titanicu pôvodne nechcel byť hercom, ale námorným biológom. Aj keď mu to nevyšlo, láska k oceánu a morským živočíchom mu ostala dodnes a svoju slávu a peniaze sa rozhodol venovať na zmysluplný účel - ochranu svetových oceánov.

Hollywoodsky herec a dlhoročný environmentálny aktivista sľúbil dar v hodnote 7 miliónov dolárov neziskovej námornej skupine Oceana počas nasledujúcich dvoch rokov. Urobil tak na konferencii „Our Ocean“ vo Washington DC, kde vystúpil so svojim prejavom na pozdvihnutie povedomia o tomto závažnom probléme. „Moja nadácia nedávno oznámila 3 miliónovú dotáciu organizácii Oceana na podporu ich úsilia ochraňovať žraloky, morské cicavce a kľúčové lokality vo východnom Pacifiku. Dnes som tu, aby som vám zveril ešte viac zdrojov k tejto veci. Sľubujem ďalších 7 miliónov na zmysluplný projekt ochrany oceánu v priebehu ďalších dvoch rokov."

Leonardo zaznamenal akútnosť problému pri potápaní sa na pobreží Australian Great Barrier Reef, kam sa vrátil po 20 rokoch a bol svedkom devastácie životného prostredia. „Čo kedysi vyzeralo ako nekonečná podmorská utópia je teraz prešpikované bielymi koralovými útesmi a masívnymi mŕtvymi zónami."

Vo svojom prejave na konferencii ministerstva zahraničia vyzval svetových vodcov, aby tiež konali. „Stojím tu ako znepokojený občan tejto planéty ktorý verí, že toto je najdôležitejšia otázka našej doby." „Tieto posledné zostávajúce podmorské klenoty sú ničené, pretože tu nie je riadne presadzovanie a dostatočná spolupráca medzi vládami, aby ich chránili." V ten istý deň prezident US Barac Obama oznámil, že plánuje zakázať rybolov, rôzne prieskumy a aktivity v oblasti centrálneho Pacifiku s ohľadom na Great Barrier Reef, ktorý slúži ako príklad devastácie životného prostredia.

Leonardo DiCaprio je úžasným príkladom toho, ako sa sláva a peniaze dajú využiť na zmysluplnú vec a využiť ich k upútaniu pozornosti k dôležitej otázke. Či žijeme na pobreží alebo tisícky kilometrov od neho, všetci sme závislí na oceáne. Je rozhodujúci pre udržanie života na Zemi, prispieva k našej obžive a blahobytu, no aj napriek tomu sa stále stretávame so značnými problémami ako nekontrolovaný rybolov či znečisťovanie morí. 

Monika Budayová/memolition.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader