Zaujímavosti / 30. jún 2014

Ľudia opustili komfort mestského života a pokojne žijú v súlade s prírodou

Dokázali by ste opustiť komfort konzumného spôsobu života a vymeniť ho za pokoj v ničím nerušenej prírode? Len vy, váš provizórny domček, niekoľko zvierat naokolo, malé pole a hlavne dokonalý pokoj.

 

V zhone každodenného života, väčšina ľudí môže len snívať o úteku od civilizácie a trošky vytúženého pokoja. Francúzsky fotograf Antoine Bruy na svojej ceste po Európe postretal mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli obetovať všetok svoj majetok a komfort mestského života a vymenili ho za jednoduchý, ale za to neuveriteľne pokojný život na odľahlých miestach. Roky 2010 - 2013 strávil stopovaním po Európe, bez pevného smeru alebo cieľa, aby vytvoril svoju jedinečnú sériu fotografií s názvom Scrublands. Fotograf sa na niekoľko dní až týždňov zastavil u jednotlivých ľudí žijúcich mimo civilizácie, pomáhal im s poľnohospodárstvom, chovom dobytka a spoznával ich výnimočný spôsob života.

Poznamenáva, že aj keď fotografoval v niekoľkých krajinách, komunity sú homogénne prepojené prostredníctvom provizórnych budov, zhodnotených materiálov, či žitia založeného na poľnohospodárstve. Z dôvodov politických aj osobných, Bruy nachádza výraznú krásu vo svete, kde nie je žiadne tikanie hodín alebo zúfalá potreba dobíjania „ale balet dní a nocí, ročných období a lunárnych cyklov." Učitelia, študenti či inžinieri spravili radikálne rozhodnutie a vymenili komfortný život za malé chalúpky a poľnohospodárstvo, ktorým sa teraz živia. Presvedčivé fotografie idylicky rustikálneho života v odľahlom prostredí sú „v niektorých prípadoch spontánne reakcie na spoločnosť, ktoré títo muži a ženy za sebou zanechali."

Francúzsky fotograf Antoine Bruy vyštudoval Vevey School of Photography vo Švajčiarsku. V roku 2010 získal významné ocenenie Young Swiss Talent Prize a podieľal sa tiež na niekoľkých skupinových výstavách vo Švajčiarsku, ale aj v zahraničí. Jeho práce študujú ľudí a ich vzťah k súkromiu, ich fyzické prostredie, ekonomické a intelektuálne podmienky, ktoré ich definujú. Scrublands je o mužoch a ženách Európy, ktorí žijú izolovane od prírody. „Ľudia a miesta popísané v mojich obrázkoch zobrazujú rôzne osudy, ktoré si myslím, by nemali byť vnímané len na politickej úrovni, ale čo je dôležitejšie, ako denné a bezprostredné skúsenosti. Sú to, v niektorých ohľadoch, spontánne reakcie na spoločnosti týchto mužov a žien, ktoré za sebou zanechali. Dokumentárny projekt je pokus o akúsi modernú rozprávku a vrátenie trochu mágie do našej modernej civilizácie.“

Vincent, Francúzsko, 2012
Francúzsko, 2012
Urs, Francúzsko, 2012
Španielsko, 2013
Sabine, Švajčiarsko, 2013
Rumunsko, 2013
Julian, Španielsko, 2013
Christian, Švajčiarsko, 2013
Oliver, Francúzsko, 2010
Španielsko, 2013
Francúzsko, 2012
Marcel, Francúzsko, 2012
Španielsko, 2012

Monika Budayová/mymodernmet.com 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader