Zaujímavosti / Cestovanie / 18. jún 2014

Ľudia už od pradávna vedeli, ako obchádzať zákony. Trulli domčeky sú toho príkladom.

Kvôli vysokým daniami si obyvatelia Alberobello začali stavať tieto krásne domčeky, ktoré bolo možné v prípade návštevy daňového inšpektora veľmi rýchlo demontovať.

Malé mestečko Alberobello v južnej časti regiónu Puglia v Taliansku ponúka úžasný pohľad na jedinečné, historické domčeky nazývané Trulli. Vytvorené sú tzv. „bez-maltovou“ konštrukciou pomocou suchých kameňov a vápencových dosiek naskladaných na seba, aby tvorili ihlanové, kupolovité alebo kužeľovité strechy. Napriek absencii malty sú prekvapivo stabilné.

V období, kedy bola výstavba stabilných domov priveľmi zdanená, miestni obyvatelia prišli s nápadom na výstavbu Trulli - dočasných domov, ktoré bolo možné v krátkom čase demontovať, a to najmä vtedy, keď bol na blízku daňový inšpektor. Stavané boli použitím nahrubo opracovaných vápencových balvanov nazbieraných zo susedných polí. Štrukturálne steny sú položené priamo na podložie a steny sú poprepichované malými oknami, zatiaľ čo krby, pece a výklenky sú zapustené priamo do hrúbky stien. Strechy sú konštruované v dvoch vrstvách, aby sa zabránilo stekaniu dažďovej vody do vnútra a končia dekoratívnym vrcholčekom. Na ich spodnej časti sú vyčnievajúce odkvapy, ktoré odvádzajú vodu do nádrže pod domom. Interiéry domčekov sú vybavené drevenými kovaniami ako sú drevené rámy dvier či rôzne výklenky. V niektorých väčších domoch je pomocou drevenej podlahy vytvorené druhé poschodie, na ktoré vedú drevené schody. 

Silné kamenné múry Trulli poskytujú obyvateľom príjemný chládok a ochranu pred horúcim letným slnkom. Avšak, počas zimy sú tieto prírodné domčeky poriadne mrazivé. Kondenzácia vlhkosti tvorená pri varení či dýchaní sťažuje pobyt vo vnútri, kde sa cítite ako v ohni. Obyvatelia jednoducho nechávajú otvorené dvere počas celého dňa, aby udržali interiér v suchu, a žijú viac vonku ako vo vnútri.

Výstavba Trulli začala v polovici 16. storočia a pokračovala až do začiatku 20. Storočia, no koncom 19. storočia začala prudko klesať kvôli vysokým nákladom na pracovnú silu. Nové Trulli sa od vtedy v Alberobello nestavajú. Tie, ktoré prežili, sú dnes využívané ako obchody, reštaurácie či ubytovacie zariadenia, a mnohé sú ešte stále obývané miestnymi obyvateľmi. Vďaka svojej jedinečnej zbierke asi 1500 Trulli domčekov je Alberobello zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader